Ładowanie akumulatorów panelami słonecznymi.

Fotowoltaika - ogniwo słoneczneDzięki zastosowaniu paneli słonecznych możliwe jest ładowanie zarówno akumulatorów z elektrolitem ciekłym,  elektrolitem  żelowym  oraz akumulatorów AGM. Pierwszy rodzaj akumulatorów z elektrolitem ciekłym jest raczej przeznaczony do rozruchu silników niż do cyklicznej pracy i głębokich rozładowań. Aby osiągnąć najlepsze efekty należy stosować pozostałe dwa rodzaje akumulatorów żelowych i AGM. Zasada działania jest bardzo prosta panel słoneczny podłączony jest bezpośrednio do regulatora ładowania, regulator ładowania połączony jest z akumulatorem. Promienie słoneczne padające na panel słoneczny wytwarzają napięcie elektryczne które za pośrednictwem regulatora ładowania przekazywane jest do akumulatora. Regulator ładowania zapewnia poprawną charakterystykę napięcia i chroni akumulator przed zbyt wysokim napięciem lub zbyt głębokim rozładowaniem. Poprzez odpowiedni dobór urządzeń oraz mocy paneli słonecznych możemy zasilać dowolne urządzenie o dowolnej mocy. Ograniczeniem jest jedynie cena instalacji fotowoltaicznej.

Panele słoneczne w kamperze i przyczepie kempingowej.

Kamper - FotowoltaikaBardzo popularnym rozwiązaniem są panele elastyczne, które umożliwiają doładowywanie akumulatora hotelowego w kamperze lub przyczepie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy cieszyć energią elektryczną bez limitów.  W skład zestawu wchodzi elastyczny panel słoneczny jeden lub więcej, regulator ładowania, akumulator okablowanie oraz elementy montażowe tak jak przelotka dachowa, akcesoria do przyklejenia modułu fotowoltaicznego lub inne komponenty takie jak przetwornica napięcia umożliwiająca uzyskanie prądu przemiennego o napięciu 230 V takiego jak w klasycznym gniazdku elektrycznym w domu.

Montaż takiego systemu jest bardzo łatwy i intuicyjny może go wykonać każdy właściciel przyczepy lub kampera.  Pozwoli to na znaczne oszczędności na kosztach instalacji oraz da dużo satysfakcji z samodzielnie wykonanej instalacji fotowoltaicznej.


Zasilanie panelami słonecznymi oświetlenia w altanie lub w ogrodzie.

Zasilanie panelami słonecznymi oświetlenia w ogrodzie,System fotowoltaiczny świetnie sprawdza się jako źródło zasilania punktów oświetleniowych w domu w ogrodzie lub w altanie ogrodowej. Tego typu system fotowoltaiczny podobnie jak w kamperze składa się z modułu fotowoltaicznego regulatora ładowania oraz akumulatora. Dodatkowo do zestawu można dołączyć halogeny LED, taśmy LED lub inne punkty oświetleniowe zasilane klasycznym napięciem 12/24 V DC. Aktualnie duża część regulatorów ładowania oferuje wbudowany czujnik zmierzchu, elementem światłoczułym są tutaj panele słoneczne. Oferują również timer umożliwiający  regulację  długości świecenia po zmierzchu.  System oświetleniowy może być również sterowany za pomocą klasycznego przełącznika lub poprzez przełącznik usytuowany na regulatorze ładowania w zależności od zastosowanego modelu.

Oświetlenie reklam panelami słonecznymi.

Innym bardzo powszechnym zastosowaniem paneli słonecznych jest zasilanie oświetlenia np ledowego banerów reklamowych lub innych miejsc wymagających oświetlenia po zmierzchu w celach informacyjnych lub reklamowych. 

System tego typu również składa się z jednego lub więcej paneli słonecznych, regulatora ładowania oraz akumulatorów.  Dodatkowo zastosowane są tutaj halogeny LED 10W lub 20 W na wysięgnikach umożliwiających dobre doświetlenie reklamy. W tego typu instalacjach wykorzystywane są regulatory MPPT zwiększające ładowanie podczas niekorzystnych warunków oświetleniowych jakimi są zachmurzone dni lub miesiące zimowe a także umożliwiające zaawansowaną konfigurację oświetlenia reklamy. Tego typu regulatory są najczęściej urządzeniami sterowanymi za pomocą interfejsu Bluetooth oraz aplikacji zainstalowanej w telefonie komórkowym. Rozwiązanie to znacząco ułatwia pracę instalatora ponieważ w przypadku potrzeby wprowadzenia zmian nie ma konieczności dostawania się bezpośrednio do regulatora ładowania i można zrobić to bezprzewodowo bez dotykania się do instalacji solarnej.

Monitoring kamery przemysłowe zasilanie panelami słonecznymi.

Monitoring zasilany panelami słonecznymiDzięki zastosowaniu niedużego modułu fotowoltaicznego w granicach 50-160W możliwe jest zasilenie niewielkiej instalacji z kamerami przemysłowymi. Dzięki zastosowaniu regulatora ze śledzeniem punktu mocy MPPT możliwa jest również praca w miesiącach zimowych.  Takie rozwiązanie spotykane jest coraz częściej ponieważ kamery przemysłowe  robią się w naszym kraju coraz bardziej popularne i tańsze.  Dzięki instalacji routera z dostępem do internetu na przykład poprzez pasmo GSM, którego zasilanie panelami słonecznymi również jest możliwe możemy mieć dostęp do kamer z dowolnego miejsca w świecie bez stałego łącza elektryczne zasilającego urządzenia.

Zasilanie alarmu antywłamaniowego panelami  fotowoltaicznymi.

Podobnie jak z systemem monitoringu panelami słonecznymi możemy zasilać system alarmowy.  Należy jednak zadbać aby nasz alarm był zasilany napięciem 12 V DC.  Polski producent firma Satel oferuje centralę alarmową Micra działającą bezprzewodowo. Natomiast sama centrala wraz z syreną zasilana jest samym napięciem stałym 12 V.   Rozwiązanie to jest bardzo popularne w domkach letniskowych które pozostają same bez opieki na okres zimy. Oczywiście możliwe jest zasilanie innego typu instalacji alarmowych.

Zasilanie domku holenderskiego fotowoltaiką

Wielu właścicieli działek rekreacyjnych z domkiem holenderskim ma problem z dostępem do tradycyjnego przyłącza energetycznego.  Niejednokrotnie zakład energetyczny żąda niebotycznych kwot za przyłączenie linii energetycznej lub w niektórych wypadkach tak jak działkach leżących bezpośrednio w pasie nadmorskim nie jest to możliwe ponieważ nie ma pozwolenia na zabudowę.

Zasilanie panelami słonecznymi domku holenderskiegoZ Rozwiązaniem tego problemu przychodzą mini elektrownie fotowoltaiczne.  Poprzez zastosowanie dwóch dużych paneli słonecznych o mocy 285 W lub większych, regulatora ładowania ze śledzeniem punktu mocy MPPT oraz dwóch akumulatorów żelowych o pojemności 110, 150, lub nawet 230 amperogodzin a także przetwornicy napięcia o mocy 2500 W możliwe jest skonstruowanie własnej małej elektrowni akumulatorowej wystarczającej do zasilenia całego domku holenderskiego. Włączamy w to sprzęty takie jak: lodówkę, małą pralkę, odkurzacz, mikrofalówkę, żelazko i inne urządzenia powszechnego użytku nie przekraczające mocy 2500W.  Możliwe jest również zastosowanie niewielkiego bojlera z grzałką do ogrzewania ciepłej wody użytkowej a także zasilenie pompy głębinowej lub hydroforu.  Niestety w przypadku grzejników elektrycznych system nie jest na tyle wydajny aby mógł skutecznie ogrzewać pomieszczenia. Z uwagi na fakt że zimą i jesienią kiedy potrzebujemy najwięcej energii na ogrzewanie budynku słońca jest najmniej.

Napięcie przemienne 230 V z paneli słonecznych.

W łatwy sposób z systemu fotowoltaicznego możemy uzyskać klasyczne napięcie 230 V prądu przemiennego takiego jak występuje w każdym w gniazdku elektrycznym w naszym domu.  Służą do tego przetwornice napięcia, umożliwiają one zamianę napięcia z akumulatora 12 lub 24 V prądu stałego na prąd przemienny 230V.  Takie rozwiązania są bardzo powszechne i umożliwiają zasilaniem wszystkich urządzeń takich jak w domu.  W zależności od modelu przetwornicy napięcia posiadają różne tryby oszczędzania energii posiadają również możliwość komunikacji z aplikacji telefonu komórkowego lub wbudowany wyświetlacz informujący o stanie pracy.

Podsumowanie.

Małe elektrownie słoneczne tak zwane wyspowe wyposażone w akumulator mogą pełnić rolę generatora energii elektrycznej dla dowolnego zastosowania.  Dzięki nowoczesnym przetwornicą napięcia możliwe jest nawet osiągnięcie prądu trójfazowego i zasilanie dużych urządzeń takich jak maszyny lub duże pompy i hydrofory.  Fotowoltaika jest bezwzględnie przyszłością a jej powszechne stosowanie ma znaczący wpływ na redukcję zanieczyszczenie powietrza i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Decydując się na zakup elektrowni fotowoltaicznej otrzymujemy nie tylko niezależność energetyczną i dostęp do prądu ale przyczyniamy się do ochrony środowiska.