Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania  cookies w przeglądarce. close

Szukaj

Panele słoneczne

Płatności DotPay

Informacje

Promocje

 • CX40 12V/24V
  CX40 12V/24V

  Nowoczesny sterowany mikroprocesorowo...

  451,75 zł -30% 645,36 zł

Panele słoneczne 

Podkategorie

 • Baterie słoneczne

  Baterie słoneczne
  Baterie słoneczne cennik
  Baterie słoneczne prąd
  Baterie słoneczne do kampera
  Baterie słoneczne cena zestawu
  Baterie słoneczne do domu
  Baterie słoneczne do ogrzewania domu

  Baterie słoneczne

  Panele słoneczne powszechnie nazywane bateriami słonecznymi dzielimy na dwa podstawowe typy konstrukcyjne. Pierwszy to baterie polikrystaliczne o sprawności sięgającej do 18% drugi to baterie słoneczne monokrystaliczne, które osiągają sprawność nawet powyżej 25%. Różnica między nimi kryje się w rozmiarze. Moduły fotowoltaiczne o wyższej sprawności gwarantują uzyskanie tej samej mocy na mniejszej powierzchni co moduły o niższej sprawności. Z uwagi na ten fakt wszystkie duże instalacje fotowoltaiczne zwłaszcza tam gdzie istnieje potrzeba zabudowania całego dachu wykonywana jest z baterii słonecznych monokrystalicznych. Powodowane jest to potrzebą uzysku jak największej mocy instalacji na jak najmniejszej dostępnej powierzchni. Baterie słoneczne polikrystaliczne są natomiast wykorzystywane wszędzie tam gdzie ilość miejsca nie ma tak dużego znaczenia. Najczęściej można je spotkać w małych instalacjach solarnych takich jak zasilanie domku letniskowego czy kamper. Zarówno jeden typ paneli jak i drugi działają równie dobrze i nie ma znaczących różnic w pracy między nimi poza wielkością modułu. Druga różnica to moduły wysoko napięciowe i nisko napięciowe. Wszystkie baterie słoneczne o mocy do 200W są najczęściej modułami niskonapięciowymi i osiąganą napięcie max DC 22V w układzie otwartym. Takie panele najczęściej stosuje się w układach ładowania akumulatorów. Baterie słoneczne o mocy powyżej 200W są konstrukcjami wysokonapięciowymi o wartości DC 30 lub więcej voltów. Tego typu moduły wykorzystywane są do budowy elektrowni słonecznych bez akumulatorowych z uwagi na potrzebę stosowania wysokich napięć w stringu paneli nawet do 800V.

  Baterie słoneczne cennik

  Powyższy cennik baterii słonecznych uwzględnia ceny brutto. Ceny paneli słonecznych uzależnione są w przypadku modułów poniżej 260W od kursu dolara a panele powyżej 260W od kursu Euro Wszystkie ceny podane na naszej stronie są aktualne i wiążące.

  Baterie słoneczne prąd

  Decydując sie na zakup baterii słonecznych warto zwrócić uwagę na ich parametry. Moc modułów fotowoltaicznych wyrażana jest zawsze w Watach a więc Napięcie * Prąd. Moc jest więc iloczynem tych dwóch parametrów mocno zależnych od warunków atmosferycznych panujących na dworze. Warto zaznaczyć, że napięcie baterii słonecznych maleje wraz ze wzrostem temperatury co powoduje obniżenie ich mocy. Sytuacja ma się odwrotnie w przypadku gdy temperatura otoczenia maleje, wtedy napięcie rośnie a moc panela słonecznego może osiągnąć nawet 110% wartości nominalnej tzw. parametr pomiaru STC. W tym miejscu łatwo zauważyć, że podczas konstruowania ciągu baterii słonecznych przeznaczonych do elektrowni słonecznych łatwo zimą w niskich temperaturach można przekroczyć maksymalne napięcie inwertera. Takie sytuacje zdarzają się dość często i powodują wysokie koszty naprawy.

  Baterie słoneczne do kampera

  Solarne ładowania akumulatorów jest również coraz częściej stosowane w kamperach lub przyczepach kempingowych. Dobrze dobrane baterie słoneczne zapewniają stały dopływ prądu do urządzeń takich jak lodówka, telewizor, laptop lub inne odbiorniki powszechnego użytku. Poprzez zastosowanie baterii słonecznej z regulatorem ładowania w kamperze, możliwy jest postój nawet przez kilka tygodni bez potrzeby doładowywania akumulatora. Ma to kluczowe znaczenie jeżeli decydujemy sie podróżować w miejsca mniej dostępne gdzie nie ma możliwości podłączenia zasilania zewnętrznego. Instalacja baterii słonecznych na kamperze nie jest trudna i może zostać wykonana w zaledwie kilka godzin. Nasza firma również świadczy usługi instalatorskie i na życzenie klienta możemy zainstalować dowolny produkt na kamperze klienta o ile będzie odpowiadał wymiarami.

  Baterie słoneczne cena zestawu

  Aktualnie w sprzedaży bardzo powszechne stały się gotowe zestawy wyposażone w panel i regulator ładowania lub dodatkowo akumulator żelowy a nawet w przetwornice napięcia oferującą napięcie 230V zmienne takie jak w gniazdku sieciowym. Ceny zestawów są bardzo różne. Spowodowane jest to zawartymi komponentami. Najtańsze gotowe zestawy opartą są przeważnie o komponenty niskiej jakości i trwałości. Najczęściej są to tanie produkty chińskie nie zapewniające odpowiedniej charakterystyki pracy, uzysków energetycznych oraz trwałości. Droższe gotowe zestawy baterii słonecznych najczęściej oparte są o znane marki takie jak. Victron Energy, Steca, Phocos itp. Gwarantują one długa i bezawaryjną prace na przestrzeni lat i zdecydowanie bardziej opłacają sie w dłuższym terminie użytkowania niż tanie chińskie zamienniki. Warto też zauważyć, że zestawy markowe charakteryzują się uzyskami energetycznymi większymi nawet o 50%. Również trwałość akumulatorów żelowych ma kluczowe znaczenie. Typowa konstrukcja akumulatora wytrzymuje 400 pełnych cykli ładowania i rozładowania. Natomiast tanie odpowiedniki akumulatorów żelowych zaczynają tracić swoje właściwości już nawet po 50 cyklach. W tym miejscu każdy powinien zadać sobie pytanie czy warto jest oszczędzać 20-30% na tańszym zestawie fotowoltaicznym i być narażonym na większe problemy eksploatacyjne, które finalnie i tak prowadzą do zakupu nowego urządzenia. Czy lepiej wybrać zestaw markowy, trwały i cieszyć się z jego bezawaryjnej pracy.

  Baterie słoneczne do domu

  Również w domach jednorodzinnych systemy solarne i baterie słoneczne są coraz częstszym gościem. Najczęściej baterie słoneczne wykorzystuje się przy budowie bez akumulatorowych elektrowni słonecznych przeznaczonych do redukcji rachunków za energię elektryczną. Tego typu konstrukcje charakteryzują się trwałością na poziomie 25 lat oraz stopą zwrotu od 9-8 lat przy finansowaniu z własnych środków do 5-4 lat przy korzystaniu z dofinansowania do instalacji. W Polsce instalacje fotowoltaiczne z użyciem baterii słonecznych pozwalają na wyprodukowanie ok 1000 kWh z każdego 1 kWp mocy zainstalowanych paneli. Oczywiście wartości te podane są dla markowego sprzętu. Dla chińskich odpowiedników należy przyjąć 70-80% podanej wartości nominalnej.

  Baterie słoneczne do ogrzewania domu

  Bezpośrednie ogrzewanie domu bateriami słonecznymi jest nieopłacalne. Aby ogrzać zimą dom, którego wydatek energetyczny sięga poziomu 10 kW, należało by wybudować instalacje 10 krotnie większą a więc 100kWp. Bardzo wysoki koszt instalacji i niskie zyski z tego tytułu wykluczają ekonomiczny aspekt budowy elektrowni słonecznej tylko w celu ogrzewania budynku. Opcjonalnie, jeżeli dom jest grzany tylko i wyłącznie energią elektryczną można wybudować elektrownie słoneczną wspomagającą ogrzewania ale budowanie instalacji całkowicie pokrywającej zapotrzebowanie na energie elektryczną w zimie mija się z celem. Znane są instalacje ogrzewania bateriami słonecznymi ciepłej wody użytkowej, które są zdecydowanie bardziej opłacalne niż tradycyjne solary. Warunkiem jednak jest zastosowanie specjalnej grzałki nie wymagającej drogich urządzeń sterujących. Trwałość takiego systemu szacowana jest na 25 lat pod warunkiem okresowej wymiany grzałek.

 • Panele elastyczne

  Panele typu flex z wysokowydajnymi ogniwami Sun Power monokrystalicznymi o sprawności 19,5% przeznaczone do instalacji na płaskich powierzchniach. Świetnie sprawują się na łodziach oraz kamperach.

Panele słoneczne – co to jest? Zasada działania paneli słonecznych
Wydajność paneli fotowoltaicznych

Rodzaje paneli fotowoltaicznych
Elastyczne panele słoneczne
Szklane panele słoneczne
Panele słoneczne zastosowanie
Panele słoneczne zimą
Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce
Dofinansowanie na ogniwa fotowoltaiczne w Polsce

Panele słoneczne – co to jest? Zasada działania.

Moduły fotowoltaiczne służą do zamiany promieniowania - energii słonecznej na napięcie stałe DC. Ogniwo słoneczne tworzy tak zwane złącze (positive-negaitve), a padające na nie promienie słoneczne sprawiają, że powstanie pomiędzy pozytywną i negatywną częścią napięcie elektryczne. Do wyprodukowania gotowego modułu potrzeba wiele ogniw słonecznych połączonych ze sobą szeregowo. W ten sposób uzyskujemy napięcie ok 18-22V dla paneli tzw. 12V oraz 31-40V dla paneli 24V. Oczywiście pojęcie 12 i 24V ma jedynie charakter umowny. Panele o niższym napięciu najczęściej stosuje się do układów fotowoltaicznych wyposażonych w akumulator żelowy natomiast panele o wyższym napięciu przeznaczone są do budowy elektrowni słonecznych bez akumulatorów, które przekazują napięcie bezpośrednio do sieci energetycznej. Panele fotowoltaiczne są konstrukcją dość trwałą i jeżeli mają odpowiednie atesty mogą śmiało służyć swojemu właścicielowi nawet przez 30 lat.

Wydajność paneli fotowoltaicznych

A raczej sprawność paneli solarnych określana jest w procentach. W tej chwili najczęściej spotykana sprawność wacha się w granicach 14-17% a dla nowoczesnych ogniw fotowoltaicznych wynosi ponad 20%. Wydajność 20% oznacza, że dany moduł na powierzchni 1m2 jest w stanie wygenerować 20% energii z zakładanego promieniowania słonecznego, która dla 1m2 wynosi 1000W a więc przy sprawności 20% z 1m2 możemy uzyskać ok 200W energii. Taka wydajność paneli słonecznych pozawala na ładowanie akumulatorów zarówno dużych jak i małych, na produkcje energii na potrzeby domu a nawet do zasilania hoteli, firm produkcyjnych lub innych dużych obiektów. Warto zauważyć, że do budowy elektrowni słonecznych sieciowych często wykorzystuje sie panele monokrystaliczne z uwagi na fakt, że zajmują one mniej powierzchni niż konstrukcja polikrystaliczna. Różnice te mogą być znaczące np 260W dla modułu polikrystalicznego i 325W dla modułu monokrystalicznego o tej samej powierzchni.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Dzielą się na dwa podstawowe typy, moduły z ogniwami polikrystalicznymi oraz monokrystalicznymi. Różnią się one techniką produkcji oraz sprawnością. Panele polikrystaliczne oznaczają sie 2-10 % mniejszą wydajnością co przekłada się na ich większy rozmiar. Panele monokrystaliczne przez swoją większa wydajność są mniejsze lub na tej samej powierzchni mogą wygenerować więcej energii. Istnieje również technologia cienkowarstwowa ale z uwagi na iej niską sprawność ok 8% nie warto poruszać tego zagadnienia. Panele słoneczne fotowoltaiczne występują jako konstrukcja sztywna w aluminiowej ramie i szklanym frontem oraz jako elastyczne pozwalające na wyginanie, dedykowane dla kamperów i łodzi.

Elastyczne panele słoneczne

Z uwagi na swoją konstrukcję panele elastyczne pozwalają na wyginanie we wszystkich kierunkach, oczywiście w granicach rozsądku. Promień gięcia takiego modułu wynosi ok 4m. Swoje zastosowanie znajdują najczęściej w przyczepach kempingowych, łodziach czy kamperach do ładowania akumulatorów pokładowych. Za pomocą specjalistycznego kleju SikaFlex można bez trudu przykleić je do płaskiej powierzchni jak i do powierzchni zaokrąglonej takiej jaka często występuje na łodziach. Nie potrzebują również stosowania specjalistycznych systemów montażowych. Z uwagi na fakt, że przyklejone są całą powierzchnią nie wydają podczas jazdy niepożądanych odgłosów gwizdania i świszczenia tak jak ma to miejsce w tradycyjnych panelach montowanych na uchwytach narożnych lub spojlerach. Najpopularniejszymi ogniwami stosowanymi w tego typu panelach są ogniwa firmy SunPower zapewniające sprawność powyżej 20%. Pozwalają one na zachowanie małych rozmiarów modułu solarnego co ma niebagatelne znaczenie przy montażu na kamperze lub małej łodzi.

Szklane panele słoneczne

To najbardziej powszechna konstrukcja modułów słonecznych. Element światłoczuły zamknięty jest pomiędzy kompozytowym podkładem a szklaną płytą zabezpieczająca ogniwa przez wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Tego typu konstrukcje paneli najczęściej stosowane są w stacjonarnych systemach ładowania oraz do budowy dużych elektrowni słonecznych. Działają równie dobrze jak panele elastyczne ale są od nich zdecydowanie tańsze. Panele szklane mogą być również stosowane w kamperach i przyczepach po zastosowaniu specjalistycznych uchwytów narożnych lub tzw. spojlera. Warto tu wspomnieć o ich wytrzymałości. Standardowy moduł bez trudu powinien wytrzymać grad, wiatr czy opad śniegu lub deszczu. Jego twardość porównywalna jest do twardości szyby samochodu. Należy również zwrócić uwagę aby panel słoneczny zwłaszcza ten montowany na stałe na dachu było odporny na amoniak. Zapewni to jego długoletnie użytkowanie bez efektu rozwarstwiania.

Panele słoneczne zastosowanie

Energie słoneczną można zastosować w wielu dziedzinach życia codziennego. Począwszy od ładowania małych układów akumulatorów służących do zasilania oświetlenia LED, telewizorów, przetwornic napięcia zmiennego poprzez większe systemy zdolne zasilić cały budynek, zwłaszcza jeżeli nie ma on dostępu do innego źródła zasilania. Moduły fotowoltaiczne wykorzystujemy przy budowie elektrowni słonecznych bez akumulatorowych tak bardzo teraz popularnych w Polsce. W końcu do zasilania akumulatorów w kamperach czy łodziach. Dobrze dobrany system solarny w kamperze zapewni nawet przez długie tygodnie prace lodówki, telewizora i innych urządzeń turystycznych bez potrzeby dołączania się do stałego źródła zasilania. Technologia konstrukcji paneli fotowoltaicznych jest coraz nowocześniejsza a wydajność ich stale roście co niesie ze sobą nadzieje, że kiedyś w przyszłości całkowicie będziemy mogli zrezygnować z innych źródeł zasilania niż energia odnawialna pozyskiwana ze słońca i z wiatru.

Panele słoneczne zimą

Paradoksalnie wydajność paneli zimą rośnie. Z każdym stopniem poniżej 25C wzrasta napięcie na ogniwach od kilkanaście lub kilkadziesiąt miliwoltów dzięki czemu moc, która uzyskujemy z panela słonecznego rośnie. Przy ujemnych temperaturach można osiągnąć na prawdę znaczący wzrost mocy. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że zimą w Polsce słońce operuje nisko nad horyzontem a kąt padania promieni słonecznych jest niekorzystny w przypadku gdy panele przez cały rok są ustawione tak samo. Drugi aspekt to zachmurzenie, które w naszym kraju występuję niezmiernie często, uniemożliwia ono poprawną prace paneli. Zimą w pełnym zachmurzeniu w czasie dnia możemy liczyć zaledwie na 10% wydajności. W tym miejscu warto wspomnieć, że zarówno panele słoneczne elastyczne jak i sztywne w ramie aluminiowej są w pełni odporne na warunki atmosferyczne jak i na bardzo niskie temperatury.

Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce

Instalując moduły fotowoltaiczne w warunkach Polskich należy przyjąć uśrednioną wartość roczną uzysku energetycznego. Średnio na każdy zainstalowany system o mocy 1 kWp (1000Wp) przypada rocznie od 800 do 1050 kWh. Największa produkcja energii elektrycznej ma miejsce oczywiście w miesiącach lipiec - sierpień. Najniższa wydajność przypada na miesiące listopad - marzec i wynosi okna ok 5-8% produkcji rocznej. Takie uwarunkowania sprawiają, że budowa elektrowni słonecznej na Niemieckich podzespołach zwraca się średnio w ok 8 lat.

Dofinansowanie na ogniwa fotowoltaiczne w Polsce

W Polsce od czasu do czasu w zależności od przeznaczonych środków dostępny jest program Prosument, który oferuje dofinansowanie do instalacji elektrowni słonecznej w wysokości 40% wraz z kredytem. Jest to program ogólnopolski. Istnieją również programy regionalne indywidualne dla każdego województwa z dopłatami sięgającymi nawet 80%. Dla Warszawy dostępny jest program finansowania elektrowni słonecznych w wysokości 40%. Po więcej szczegółów zapraszamy do zakładki dofinansowania.

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na pracę instalacji fotowoltaicznej jest odpowiedni dobór i poprawny montaż paneli. Aby zmaksymalizować zyski energii wszystkie panele słoneczne powinny być ustawione pod kątem 30-40 stopni w kierunku południowym. Jest to kompromis między wysokością słońca nad horyzontem latem i zimą. Jest to niezwykle istotne, ponieważ promienie słoneczne powinny padać prostopadle do panela, aby ten mógł produkować jak najwięcej energii.

Wszystkie oferowane przez nas panele słoneczne posiadają długi okres gwarancji, a ich praca przewidziana jest na 25 lat. Po tym czasie tracą jedynie 20% wartości nominalnej. Dzięki wysokiej jakości i trwałości materiałów, z których są wykonane, uodpornione są na uszkodzenia mechaniczne, a hermetyczna konstrukcja zapobiega przed wdarciem się do środka wody. Wszystkie oferowane przez nas panele są odporne na trudne warunki pogodowe, wysokie i niskie temperatury oraz obciążenia, takie jak padający grad czy silny deszcz. Objęte 3-letnim okresem gwarancyjnym zapewniają wydajną pracę i bezawaryjność.