Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania  cookies w przeglądarce. close

Szukaj

Fotowoltaika

Płatności DotPay

Informacje

Promocje

Fotowoltaika 

Podkategorie

 • Panele słoneczne

  Panele słoneczne – co to jest? Zasada działania paneli słonecznych
  Wydajność paneli fotowoltaicznych

  Rodzaje paneli fotowoltaicznych
  Elastyczne panele słoneczne
  Szklane panele słoneczne
  Panele słoneczne zastosowanie
  Panele słoneczne zimą
  Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce
  Dofinansowanie na ogniwa fotowoltaiczne w Polsce

  Panele słoneczne – co to jest? Zasada działania.

  Moduły fotowoltaiczne służą do zamiany promieniowania - energii słonecznej na napięcie stałe DC. Ogniwo słoneczne tworzy tak zwane złącze (positive-negaitve), a padające na nie promienie słoneczne sprawiają, że powstanie pomiędzy pozytywną i negatywną częścią napięcie elektryczne. Do wyprodukowania gotowego modułu potrzeba wiele ogniw słonecznych połączonych ze sobą szeregowo. W ten sposób uzyskujemy napięcie ok 18-22V dla paneli tzw. 12V oraz 31-40V dla paneli 24V. Oczywiście pojęcie 12 i 24V ma jedynie charakter umowny. Panele o niższym napięciu najczęściej stosuje się do układów fotowoltaicznych wyposażonych w akumulator żelowy natomiast panele o wyższym napięciu przeznaczone są do budowy elektrowni słonecznych bez akumulatorów, które przekazują napięcie bezpośrednio do sieci energetycznej. Panele fotowoltaiczne są konstrukcją dość trwałą i jeżeli mają odpowiednie atesty mogą śmiało służyć swojemu właścicielowi nawet przez 30 lat.

  Wydajność paneli fotowoltaicznych

  A raczej sprawność paneli solarnych określana jest w procentach. W tej chwili najczęściej spotykana sprawność wacha się w granicach 14-17% a dla nowoczesnych ogniw fotowoltaicznych wynosi ponad 20%. Wydajność 20% oznacza, że dany moduł na powierzchni 1m2 jest w stanie wygenerować 20% energii z zakładanego promieniowania słonecznego, która dla 1m2 wynosi 1000W a więc przy sprawności 20% z 1m2 możemy uzyskać ok 200W energii. Taka wydajność paneli słonecznych pozawala na ładowanie akumulatorów zarówno dużych jak i małych, na produkcje energii na potrzeby domu a nawet do zasilania hoteli, firm produkcyjnych lub innych dużych obiektów. Warto zauważyć, że do budowy elektrowni słonecznych sieciowych często wykorzystuje sie panele monokrystaliczne z uwagi na fakt, że zajmują one mniej powierzchni niż konstrukcja polikrystaliczna. Różnice te mogą być znaczące np 260W dla modułu polikrystalicznego i 325W dla modułu monokrystalicznego o tej samej powierzchni.

  Rodzaje paneli fotowoltaicznych

  Dzielą się na dwa podstawowe typy, moduły z ogniwami polikrystalicznymi oraz monokrystalicznymi. Różnią się one techniką produkcji oraz sprawnością. Panele polikrystaliczne oznaczają sie 2-10 % mniejszą wydajnością co przekłada się na ich większy rozmiar. Panele monokrystaliczne przez swoją większa wydajność są mniejsze lub na tej samej powierzchni mogą wygenerować więcej energii. Istnieje również technologia cienkowarstwowa ale z uwagi na iej niską sprawność ok 8% nie warto poruszać tego zagadnienia. Panele słoneczne fotowoltaiczne występują jako konstrukcja sztywna w aluminiowej ramie i szklanym frontem oraz jako elastyczne pozwalające na wyginanie, dedykowane dla kamperów i łodzi.

  Elastyczne panele słoneczne

  Z uwagi na swoją konstrukcję panele elastyczne pozwalają na wyginanie we wszystkich kierunkach, oczywiście w granicach rozsądku. Promień gięcia takiego modułu wynosi ok 4m. Swoje zastosowanie znajdują najczęściej w przyczepach kempingowych, łodziach czy kamperach do ładowania akumulatorów pokładowych. Za pomocą specjalistycznego kleju SikaFlex można bez trudu przykleić je do płaskiej powierzchni jak i do powierzchni zaokrąglonej takiej jaka często występuje na łodziach. Nie potrzebują również stosowania specjalistycznych systemów montażowych. Z uwagi na fakt, że przyklejone są całą powierzchnią nie wydają podczas jazdy niepożądanych odgłosów gwizdania i świszczenia tak jak ma to miejsce w tradycyjnych panelach montowanych na uchwytach narożnych lub spojlerach. Najpopularniejszymi ogniwami stosowanymi w tego typu panelach są ogniwa firmy SunPower zapewniające sprawność powyżej 20%. Pozwalają one na zachowanie małych rozmiarów modułu solarnego co ma niebagatelne znaczenie przy montażu na kamperze lub małej łodzi.

  Szklane panele słoneczne

  To najbardziej powszechna konstrukcja modułów słonecznych. Element światłoczuły zamknięty jest pomiędzy kompozytowym podkładem a szklaną płytą zabezpieczająca ogniwa przez wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Tego typu konstrukcje paneli najczęściej stosowane są w stacjonarnych systemach ładowania oraz do budowy dużych elektrowni słonecznych. Działają równie dobrze jak panele elastyczne ale są od nich zdecydowanie tańsze. Panele szklane mogą być również stosowane w kamperach i przyczepach po zastosowaniu specjalistycznych uchwytów narożnych lub tzw. spojlera. Warto tu wspomnieć o ich wytrzymałości. Standardowy moduł bez trudu powinien wytrzymać grad, wiatr czy opad śniegu lub deszczu. Jego twardość porównywalna jest do twardości szyby samochodu. Należy również zwrócić uwagę aby panel słoneczny zwłaszcza ten montowany na stałe na dachu było odporny na amoniak. Zapewni to jego długoletnie użytkowanie bez efektu rozwarstwiania.

  Panele słoneczne zastosowanie

  Energie słoneczną można zastosować w wielu dziedzinach życia codziennego. Począwszy od ładowania małych układów akumulatorów służących do zasilania oświetlenia LED, telewizorów, przetwornic napięcia zmiennego poprzez większe systemy zdolne zasilić cały budynek, zwłaszcza jeżeli nie ma on dostępu do innego źródła zasilania. Moduły fotowoltaiczne wykorzystujemy przy budowie elektrowni słonecznych bez akumulatorowych tak bardzo teraz popularnych w Polsce. W końcu do zasilania akumulatorów w kamperach czy łodziach. Dobrze dobrany system solarny w kamperze zapewni nawet przez długie tygodnie prace lodówki, telewizora i innych urządzeń turystycznych bez potrzeby dołączania się do stałego źródła zasilania. Technologia konstrukcji paneli fotowoltaicznych jest coraz nowocześniejsza a wydajność ich stale roście co niesie ze sobą nadzieje, że kiedyś w przyszłości całkowicie będziemy mogli zrezygnować z innych źródeł zasilania niż energia odnawialna pozyskiwana ze słońca i z wiatru.

  Panele słoneczne zimą

  Paradoksalnie wydajność paneli zimą rośnie. Z każdym stopniem poniżej 25C wzrasta napięcie na ogniwach od kilkanaście lub kilkadziesiąt miliwoltów dzięki czemu moc, która uzyskujemy z panela słonecznego rośnie. Przy ujemnych temperaturach można osiągnąć na prawdę znaczący wzrost mocy. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że zimą w Polsce słońce operuje nisko nad horyzontem a kąt padania promieni słonecznych jest niekorzystny w przypadku gdy panele przez cały rok są ustawione tak samo. Drugi aspekt to zachmurzenie, które w naszym kraju występuję niezmiernie często, uniemożliwia ono poprawną prace paneli. Zimą w pełnym zachmurzeniu w czasie dnia możemy liczyć zaledwie na 10% wydajności. W tym miejscu warto wspomnieć, że zarówno panele słoneczne elastyczne jak i sztywne w ramie aluminiowej są w pełni odporne na warunki atmosferyczne jak i na bardzo niskie temperatury.

  Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce

  Instalując moduły fotowoltaiczne w warunkach Polskich należy przyjąć uśrednioną wartość roczną uzysku energetycznego. Średnio na każdy zainstalowany system o mocy 1 kWp (1000Wp) przypada rocznie od 800 do 1050 kWh. Największa produkcja energii elektrycznej ma miejsce oczywiście w miesiącach lipiec - sierpień. Najniższa wydajność przypada na miesiące listopad - marzec i wynosi okna ok 5-8% produkcji rocznej. Takie uwarunkowania sprawiają, że budowa elektrowni słonecznej na Niemieckich podzespołach zwraca się średnio w ok 8 lat.

  Dofinansowanie na ogniwa fotowoltaiczne w Polsce

  W Polsce od czasu do czasu w zależności od przeznaczonych środków dostępny jest program Prosument, który oferuje dofinansowanie do instalacji elektrowni słonecznej w wysokości 40% wraz z kredytem. Jest to program ogólnopolski. Istnieją również programy regionalne indywidualne dla każdego województwa z dopłatami sięgającymi nawet 80%. Dla Warszawy dostępny jest program finansowania elektrowni słonecznych w wysokości 40%. Po więcej szczegółów zapraszamy do zakładki dofinansowania.

 • Falowniki sieciowe

  Falowniki sieciowe firm SMA i Steca przeznaczone są do budowy małych i średnich wielkości elektrowni słonecznych. Obydwie firmy gwarantują wysoką jakość produktu a co najważniejsze w pełni niemieckie wykonanie. Ma to zasadniczy wpływ na sprawność oraz trwałość urządzeń, która jest kluczowa przy długoterminowej stopie zwrotu.

 • Elektrownie słoneczne

  Gotowe zestawy elektrowni słonecznej opartej o niemieckie inwertery SMA i Steca. Systemy bez-akumulatorowe mające na celu zmniejszenie rachunków za energię elektryczną.

 • Przetwornice napięcia

  Inwertery tzw. falowniki zmieniają napięcia stale 12V/24V/48V w napięcie zmienne 230V. W zależności od rodzaju i producenta można uzyskać sprawność od 80% aż do 96%. Urządzenia przeznaczone do pracy z akumulatorem.

 • Regulatory ładowania

  Regulatory ładowania przeznaczone są do kontroli pracy całego systemu fotowoltaicznego. Dobierają odpowiednie napięcie ładowania w zależności od zastosowanych akumulatorów oraz zapewniają poprawną charakterystykę pracy systemu. Regulatory dzielimy na dwie grupy. Standardowe PWM stosowana w większości systemów fotowoltaicznych oraz MPPT z trybem śledzenia punktu mocy. Regulatory te stosuje się najczęściej do dużych paneli słonecznych o napięciu powyżej 30V oraz do paneli połączonych szeregowo. Zapewniają one najlepszy punkt pracy napięcia i prądu w zależności od nasłonecznienia. Regulatory tego typu wyjątkowo wydajnie pracują o zmierzchu i wczesnym rankiem oraz zimą.

 • Akumulatory żelowe

  Akumulatory żelowe
  Akumulator żelowy 12V
  Akumulator AGM 12V
  Akumulator żelowy obsługa
  Jak składować akumulatory żelowe
  Jak ładować akumulatory żelowe i AGM
  Jaki wybrać akumulator żelowy czy AGM

  Akumulatory żelowe.

  Bardzo wiele osób potocznie nazywa tak akumulatory hermetycznie zamknięte, które nie posiadają korków rewizyjnych i są po prostu konstrukcjami bezobsługowymi. Mało kto wie, że pod tym pojęciem może kryć sie zwykły akumulator z elektrolitem ciekłym jak i prawdziwy akumulator żelowy lub AGM. Warto przed zakupem upewnić się czy na samym akumulatorze na pewno napisane jest to co oferuje sprzedawca. Warto również sprawdzić czy taki akumulator jest przeznaczony do (Stand by use) czyli do pracy buforowej np. w UPS albo zasilaczach do monitoringu czy "Cycle Use" czyli do pracy cyklicznej np. w systemach fotowoltaicznych lub wózkach i maszynach elektrycznych. Warto również wspomnieć, że typowy akumulator żelowy lub AGM powinien posiadać informację ile może wykonać cykli pełnych lub ewentualnie 80% lub 50%. Pozwala to ocenić trwałość akumulatora i wybrać odpowiednio jego rodzaj do naszego systemu.

  Akumulator żelowy 12V

  Konstrukcja akumulatorów żelowych jest bardzo zbliżona do tradycyjnych układów z elektrolitem ciekłym. W szczelnej, hermetycznej obudowie zamknięte zostały ołowiane płyty podzielone na sześć cel oraz zalane kwasem - elektrolitem. Aby osiągnąć efekt zżelowania dodana została krzemionka. Efektem tego zabiegu jest otrzymanie elektrolitu o konsystencji żelu, który nawet po przedziurawianiu akumulatora nie wycieka w nadmiernych ilościach. Akumulatory żelowe świetnie sprawdzają się do powolnego rozładowania najlepiej prądem 20 godzinnym. Przy tak powolnym rozładowaniu mogą zaoferować nawet 110% swojej pojemności. Akumulatory żelowe dedykowane są do systemów fotowoltaicznych oraz do wszelkiego rodzaju wózków i maszyn gdzie rozładowanie nie następuje zbyt szybko. Kolejną cechą akumulatorów z żelowanym elektrolitem jest ich odporność na głębokie rozładowania. Ponadto akumulator tego typu przy głębokim rozładowaniu może pozostać w takim stanie nie tracąc tak szybko swoich parametrów jak zwykła konstrukcja z elektrolitem ciekłym. Spowodowane jest to faktem, że żel z elektrolitem nie odkleja i nie rozwarstwia się tak łatwo od płyt ołowiowych jak ma to miejscu w tradycyjnych konstrukcjach. Warto w tym miejscu zauważyć, że tego typu konstrukcje akumulatorów niezbyt dobrze znoszą szybkie rozładowanie np. dużym prądem przez przetwornice napięcia.

  Akumulator AGM 12V

  Podobny do poprzedniego akumulator z tą różnicą że elektrolit uwięziony jest w matach szklanych i umieszczony między płytami ołowiowymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu akumulator wytrzymuje dużo większe ciśnienie wewnętrzne i świetnie sprawdza się w systemach z dużym obciążeniem oraz wszędzie tam gdzie rozładowanie następuje w czasie krótszym niż 5 godzin. Mogą to być duże przetwornice napięcia, wózki elektryczne intensywnie eksploatowane oraz innego rodzaju urządzenia elektryczne posiadające duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Akumulatory AGM lepiej również znoszą szybkie rozładowanie oraz bardziej intensywną prace. Pozostałe cechy są wspólne takie jak sposób i napięcie ładowania oraz obsługa czy składowanie.

  Akumulator żelowy obsługa

  Obsługa konstrukcji z elektrolitem zżelowanym jak i systemów AGM jest podobna. Jeden i drugi typ akumulatora jest bezobsługowy. Nie należy do niego dolewać wody ani kwasu. Należy stosować podobny prąd ładowania a więc nie większy niż 30% pojemności akumulatora wyrażonego w Amperach. Obydwa akumulatory posiadają zawór VRLA, jest to zawór bezpieczeństwa, który otwiera się w przypadku zbyt szybkiego ładowania i gazowania akumulatora. Towarzyszy temu zjawisku charakterystyczny dźwięk jak by gwizd. Należy wtedy niezwłocznie zmniejszyć ładowanie lub wręcz odłączyć akumulator od prostownika bądź układu solarnego. Należ pamiętać, że zbyt szybkie ładowania akumulatorów GEL lub AGM kończą sie zgazowaniem elektrolitu i spęcznieniem akumulatora co w efekcie prowadzi do jego trwałego uszkodzenia. "gotujący się elektrolit" a dokładnie jego opary są szkodliwe dla zdrowia i w przypadku pęknięcia akumulatora nie należy ich wdychać. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest minimalne napięcie akumulatora. W każdej konstrukcji nie powinno ono przekroczyć 10,5V pod obciążeniem. Poniżej takiego napięcia możemy uszkodzić akumulator trwale. Tym bardziej nie należy pozostawiać akumulatora z tak niskim napięciem przez czas dłuższy niż kilka - kilkanaście godzin. Wyjątek stanowią akumulatory żelowe HAZE gdzie krytyczna wartość napięcia wynosi 9.5V

  Jak ładować akumulatory żelowe i AGM

  Do ładowania akumulatorów żelowych jak i AGM należy stosować dedykowaną ładowarkę. Nie może to być tradycyjna ładowarka samochodowa z uwagi na fakt, że ładuje ona zbyt małym napięciem a zbyt dużym prądem. Przy ładowaniu akumulatorów powinniśmy zachować zasadę, że prąd nie powinien być większy niż 30% pojemności akumulatora a napięcie powinno wynieść 14,8V. Najbardziej optymalnym prądem ładowania jest prąd dziesięciogodzinny a wiec taki który naładuje nasz akumulator w czasie 10 godzin od zera do pełna.

  Jak składować akumulatory żelowe

  Obydwa akumulatory składujemy w podobny sposób. Zawsze powinny być naładowane do pełna. Przechowywane w suchym i względnie ciepłym miejscu, temperatura nie może spadać poniżej zera a najlepiej jeżeli będzie oscylowała w granicach 10-20 C. Jeżeli akumulator ma być składowany dłużej niż 3 miesiące należy go doładować do pełna. Do tego celu jednorazowo można użyć prostownika samochodowego. Z uwagi na różnice napięć nie należy ładować zbyt często akumulatorów żelowych i AGM zwykłym prostownikiem a jedynie specjalnym najlepiej mikroprocesorowym.

  Jaki wybrać akumulator żelowy czy AGM

  Jeżeli decydujemy się na zakup akumulatora żelowego powinien on być podłączony np. do zestawu solarnego albo do systemu o niskim poborze mocy. Tego typu akumulatory dużo lepiej znoszą powolne rozładowania. Jeżeli jednak w naszym systemie znajduje sie duża przetwornica napięcia lub inny odbiornik, który będzie powodował szybkie rozładowanie poniżej 5 godzin, wtedy warto wybrać akumulator AGM. Obydwa akumulatory przeznaczone są do pracy cyklicznej i głębokiego rozładowania. Ich jedyna różnica to czas ładowani i rozładowania systemu. Oczywiście nie oznacza to, że podłączając akumulator żelowy pod dużą przetwornice uszkodzimy go. System w takim układzie będzie po prostu pracował mniej wydajnie ale w dalszym ciągu będzie działał. Tak samo w analogicznym przypadku jeżeli podłączymy akumulator AGM do wolno ładującego się systemu akumulator nie ulegnie uszkodzeniu.

 • Gotowe zestawy

  Gotowe zestawy fotowoltaiczne przeznaczone do samodzielnego montażu. W zależności od potrzeby oferujemy zestawy z i bez akumulatora oraz przetwornicą napięcia 230V. Wszystkie zestawy posiadają okablowanie oraz instrukcję instalacji.

 • Akcesoria

  W zakładce akcesoria znajdą państwo wszelkiego rodzaju komponenty wspomagające prace zestawów solarnych lub ułatwiające montaż. W ofercie posiadamy również oświetlenie energooszczędne oraz oświetlenie LED.

 • Victron Energy

  Victron Energy
  Victron Energy akumulatory
  Victron Energy regulatory ładowania
  Victron Energy przetwornice napięcia
  Victron Energy ładowarki do akumulatorów
  Victron Energy przetwornice DC - DC
  Victron Energy BMV
  Victron Energy akcesoria fotowoltaiczne

  Victron Energy

  Firma Victron Energy jest jednym ze światowych liderów w sprzedaży komponentów fotowoltaicznych przeznaczonych do zastosowań wyspowych. Jako jedyna firma na świecie oferuje kompletną gamę akcesoriów solarnych począwszy od paneli słonecznych, przez akumulatory, regulatory aż do przetwornic napięcia i związane z tym akcesoria. Decydując się na wybór Holenderskiej firmy wybieramy rozwiązanie kompletne. Bez znaczenia jaki planujemy system fotowoltaicznych, czy ma to być mały układ ładujący akumulator czy większy przeznaczony do zasilania 230V a nawet 400V otrzymamy wszystkie potrzebne podzespoły jednego producenta. Duża część produktów firmy objęta jest 5 letnią gwarancją. Dostarczane są z wyczerpującą instrukcją oraz schematami montażowymi co ułatwia montaż dla nabywcy. W naszej firmie mogą Państwo zamówić wszystkie produkty Victron Energy zarówno te, które mamy na stanie magazynowym jak i te które wymagają sprowadzenia. Jeżeli nie posiadamy danego produktu czas jego sprowadzenia od producenta z Holandii nie przekracza 7 dni roboczych.

  Victron Energy akumulatory

  Holenderska firma Victron Energy oferuje szeroką gamę akumulatorów. W ofercie można nabyć zarówno tradycyjne akumulatory żelowe jak i akumulatory w technologii AGM. Dostępne są również akumulatory litowojonowe wraz z oprzyrządowaniem jak i akumulatory OPZs przeznaczone do dużych systemów solarnych wysokonapięciowych. Akumulatory Victron Energy charakteryzują się dużą ilością cykli aż 400 przy pełnym rozładowaniu oraz trwałością wyróżniającą się ponad przeciętną. Dla akumulatorów w technologii litowojonowej lub OPZs ilość cykli może wynosić nawet 1200-2000. Firma Victron oferuje również gotowe zestawy akumulatorów tzw. Peek Power Pack z zarządzaniem przez aplikacje na smartfonie.

  Victron Energy regulatory ładowania

  Regulatory Victron Energy to zdecydowania najbardziej rozwinięta gałąź w całej firmie. Począwszy od najbardziej podstawowych modeli z układem PWM przeznaczonych do pracy w małych systemach fotowoltaicznych skończywszy na dużych regulatorach MPPT obsługujących nawet kilkanaście paneli słonecznych na raz. Najbardziej znanym produktem firmy jest regulatory ładowania Victron Energy Blue Solar MPPT 75/15. Umożliwia on podłączenie szeregu paneli o napięciu nie wyższym niż 75V oraz prądzie 15A. Regulator wyposażony jest w szybki układ MPPT śledzący punkt mocy i pracujący zawsze z najlepszym napięciem paneli słonecznych. Regulator zapisuje postępy swojej pracy do 30 dni wstecz. Po dołączeniu modułu bluetooth możliwa jest jego dodatkowa konfiguracja i monitoringu. Regulator Victron Energy 75/15 posiada również wbudowany czujnik zmierzchu umożliwiający pracę latarni słonecznych czy oświetlenie reklam. Dodatkową zaletą jest fakt, że cała elektronika regulatora ładowania 75/15 jest zalana żywicą przez co układ odporny jest na wilgoć. W ostatnich miesiącach firma unowocześniła regulator dodając wbudowany moduł bluetooth umożliwiając komunikację z regulatorem bez zewnętrznych dodatków. W ofercie firmy można znaleźć również inne regulatory ładowania wyposażone w układ MPPT umożliwiające podłączenie znacznej ilości paneli słonecznych. Duża część tych regulatorów wyposażona jest w układy pomiarowe i monitorujące prace systemu prezentując wynik na wyświetlaczu LCD. Możliwe jest też podłączenie je do układu kontrol GX z zewnętrznym wyświetlaczem i panelem sterującym lub za pomocą przewodu USB do komputera.

  Victron Energy przetwornice napięcia

  Przetwornice napięcia oferowane przez producenta Victron Energy to zawsze urządzenia sinusoidalne. Oznacza to, że oferują napięcie takie jak w gniazdku elektrycznym i z powodzeniem możemy podłączać do nich urządzenia elektroniczne takie jak telewizory czy komputery bez obawy ich uszkodzenia tak jak ma to miejsce w tańszych przetwornicach napięcia z aproksymowaną sinusoidą. Przetwornice napięcia oferowane przez producenta dysponują mocą od 200W do 4000W i umożliwiają łączenie ich równolegle w celu zwiększenia mocy. Większe urządzenia umożliwiają również pracę trójfazową czego nie umożliwiają inne urządzenia konkurencji. Duża część przetwornic napięcia Victron Energy umożliwia podłączenie ich do szyny VEBus celem monitoringu lub konfiguracji za pomocą panela sterowniczego lub komputera. Przetwornice Holenderskiego producenta cechują się bardzo dużą konfigurowalnością i pozwalają na spersonalizowanie ich pracy w zależności od wymagań użytkownika i systemu. Warto tu zaznaczyć, że wyższe modele umożliwiają wybór rozłączenia napięcia bez potrzeby rozładowywania akumulatora do zera. Wszystkie przetwornice napięcia wyposażone zostały w transformator. Oznacza to, że zamiana napięcia stałego na zmienne nie powoduje tak znaczących strat jak w przypadku konstrukcji elektronicznych tranzystorowych. Również pobór własny w trybie standby jest zdecydowanie mniejszy niż w konstrukcjach tranzystorowych i może być mniejszy nawet o 90%.

  Victron Energy ładowarki do akumulatorów

  W ofercie firmy znaleźć możemy mikroprocesorowe ładowarki do akumulatorów. Wszystkie ładowarki Victron Energy posiadają wielostopniowe ładowanie akumulatorów co zapewnia ich dłuższą żywotność oraz szybsze i pełniejsze naładowanie. Algorytm ładowania Victron Energy składa sie z 5 stopni w zależności od rodzaju akumulatora i jego stanu naładowania oraz kondycji. W ofercie firmy znaleźć można zarówno ładowarki 12V jak i 24V o mocach prądowych sięgających nawet 50 lub więcej amper przeznaczonych do ładowania dużych zestawów akumulatorów. Wszystkie urządzenia wyposażone są w czytelny panel LED lub LCD informujący o stanie i etapie ładowani akumulatora.

  Victron Energy przetwornice DC - DC

  Przetwornice DC-DC przeznaczone są do zmiany napięcia prądu stałego. Dzięki przetwornicom DC-DC Victron Energy możliwa jest zamiana napięcia z 12V na 24V lub odwrotnie z 24V na 12V. Ma to duże znaczenie jeżeli występuje potrzeba zasilania np urządzenia 24V a dysponujemy tylko układem zasilania z napięciem 12V. W takim wypadku nie ma sensu przebudowywać systemu fotowoltaicznego i ponosić duże koszta, wystarczy jedynie zakupić przetwornice DC-DC o odpowiednim napięciu i prądzie aby rozwiązać problem.

  Victron Energy BMV

  Kolejne z bardzo popularnych i sztandarowych urządzeń firmy Victron Energy. Urządzenie przeznaczone jest do szczegółowego monitorowania akumulatora lub akumulatorów połączonych ze sobą szeregowo lub równolegle. Dzięki wpięciu 500A bocznika przy łączeniu akumulatorów i podpięci modułu kontrolnego z wyświetlaczem LCD możemy uzyskać ponad 100 różnych informacji o pracy akumulatora. Najważniejsze z nich to. Napięcie, prądy mierzone w obu kierunkach, ilość cykli, czas pracy z aktualnym obciążeniem, poziom naładowania, maksymalne i minimalne napięcie oraz wiele wiele więcej.

  Victron Energy akcesoria fotowoltaiczne

  W ofercie firmy znaleźć możemy całą gammę dodatków do systemów fotowoltaicznych. Są nimi wyświetlacze LCD, urządzenia pomiarowe i monitorujące prace akumulatorów, okablowanie, urządzenia sterujące, moduły bluetooth i wiele więcej. Firma Victron oferuje nie tylko kompletne systemy fotowoltaiczne ale również wiele pobocznych urządzeń usprawniających pracę systemów oraz umożliwiające ich monitorowanie. Zachęcamy do kontaktu z naszym konsultantem w celu uzyskania szerszych informacji o akcesoriach firmy Victron Energy

 • Wyprzedaż
 • Montaż elektrowni...

  Co to jest i jak działa elektrownia słoneczna
  Opłacalność przydomowych elektrowni słonecznych

  Ile prądu może wygenerować elektrownia fotowoltaiczna
  Montaż elektrowni słonecznych
  Elektrownie słoneczne – plusy i minusy
  Dofinansowanie na elektrownie fotowoltaiczne w Polsce

  Co to jest i jak działa elektrownia słoneczna

  Instalacje elektrowni słonecznych bardzo upowszechniły sie w Polsce z początkiem roku 2015 kiedy ruszył pierwszy program dofinansowania prosument. Elektrownie słoneczne jak sama nazwa wskazuje wytwarzają prąd pozwalający zasilić cały budynek bez potrzeby stosowania drogich akumulatorów. Dzięki bezpośredniemu podłączeniu do sieci energetycznej można korzystać z wytworzonej energii na bieżąco lub magazynować ją w sieci miejskiej. Przy magazynowaniu energii w zakładzie energetycznym za każdą wysłaną wyprodukowaną przez nasza instalację kWh zostanie nam zwrócone 0,8 kWh lub 0,7 kWh w zależności od wielkości instalacji. W skład elektrowni fotowoltaicznej wchodzą. Panele słoneczne umożliwiające wygenerowanie energii elektrycznej z promieni słonecznych, inwerter umożliwiający zamianę napięcia stałego z paneli na napięcie zmienne i wprowadzenie go do sieci, system montażowy pozwalający zamontować moduły fotowoltaiczne na dachu oraz zabezpieczenia przepięciowe i instalacja odgromowa. Opcjonalne jest też instalacja odgromowa, która warto zainstalować w przypadku jej braku. Typowa instalacja domowej elektrowni słonecznej o ile zostanie wykonana prawidłowo oraz na markowych podzespołach będzie służyć z powodzeniem przez 25 lat lub więcej. Dlatego tak istotne jest aby wykonał ją certyfikowany instalator Urzędu Dozoru Technicznego na sprzęcie dobrej jakości. Zdecydowanie należy wystrzegać się paneli i falowników sieciowych używanych.

  Opłacalność przydomowych elektrowni słonecznych

  Nasza firma oferuje tylko markowe niemieckie elektrownie solarne oraz panele słoneczne. Dlatego też kalkulacja przyjęta jest dla sprzętu firmowego a nie tanich chińskich zamienników. Jeżeli nie decydujemy sie na korzystanie z dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej lub nie mamy takiej możliwości aby z niego skorzystać czas zwrotu instalacji wyniesie ok 8-9 lat Przez ten czas zyski z wyprodukowanej energii słonecznej zrekompensują nam koszt instalacji systemu. Po tym czasie będziemy już otrzymywać prąd za darmo. Jeżeli jednak mamy możliwość skorzystania z dofinansowania czas ten może skrócić sie nawet do 4 lat. Bardzo istotnym czynnikiem jest stosowanie komponentów wysokiej jakości a nie chińskich zamienników. Ważne jest aby elektrownia wytrzymała nam prognozowane 25 lat a nie uległa uszkodzeniu jeszcze przed czasem zwrotu kosztów instalacji systemu fotowoltaicznego.

  Ile prądu może wygenerować elektrownia fotowoltaiczna

  W przypadku markowych instalacji skierowanych na południe pod optymalnym kątem z każdego zainstalowanego kilowata paneli słonecznych rocznie można wygenerować ok 1000 kWh. Wartość ta często jest przekraczana ale raczej niema co liczyć na uzyski większe niż 1100 kWh i należy je uznać za wyjątkowo dobre. Z goła odmiennie ma się sytuacja z tanimi chińskimi zamiennikami, mowa tu o panelach słonecznych oraz o falownikach. Z uwagi na niską sprawność i wydajność paneli słonecznych wygenerowana wartość liczona w kWh rocznie może wynieść nawet poniżej 800.

  Montaż elektrowni słonecznych

  Instalacja elektrowni słonecznej sprowadza się do zamontowania paneli słonecznych, falownika czyli urządzenia, które zamieni prąd stały z paneli na prąd zmienny, okablowania, oraz zabezpieczenia przed wyładowaniami elektromagnetycznymi i elektrycznymi. Należy pamiętać, że w Polsce tylko instalator z uprawnieniami UDT (Urząd Dozoru Technicznego) ma prawo instalować tego typu systemy i tylko przez takiego instalatora może ona być bez problemu zgłoszona do zakładu energetycznego. Elektrownia nie przyłączona do sieci będzie nam dodatkowo generowała koszty ponieważ, energia wyprodukowana przez naszą elektrownię będzie zliczana jako zużyta. Dopiero odpowiednio zgłoszona instalacja i wymiana na licznika energii elektrycznej na system dwudrogowy pozwoli prawidłowo naliczać energię wchodzącą i wychodzącą z naszego budynku. Instalacja inwertera, okablowania i zabezpieczenia nie nastręcza specjalnych problemów. Uwagę należy zwrócić na montaż paneli słonecznych. Instalator powinien zadbać aby wszystkie panele były idealnie równo ułożone i nie miały żadnych naprężeń. W przeciwnym wypadku moduły fotowoltaiczne pod wpływem temperatury mogą pękać po upływie od kilku do kilkunastu miesięcy. Nie warto również podejmować się instalacji samemu ponieważ pozbawiamy sie wieloletniej gwarancji. Ponadto koszt wykonania instalacji samemu jest wyższy niż koszt wykonania przez firmę z uwagi na stawkę VAT. Kupując samodzielnie płacimy 23% VAT kupując montaż elektrowni słonecznej u certyfikowanego instalatora płacimy za całość tylko 8% VAT i zyskujemy gwarancję na montaż.

  Elektrownie słoneczne – plusy i minusy

  Podstawowym i zarazem największym minusem instalacji fotowoltaicznej jest wysoki koszt instalacji, który trzeba ponieść już na samym początku. Wyjątek stanowi tu dofinansowany kredyt np. z programem prosument. Jeżeli decydujemy się na elektrownię markową minusy się kończą. Jeżeli jednak wybór padł na tańszy chiński zamiennik problemy dopiero mogą się zacząć. Początkowa z pozoru oszczędność zostanie szybko zniwelowana przez niską wydajność paneli słonecznych lub awaryjność urządzeń sieciowych tj. falowników. Niestety tańsze produkty, rzadko kiedy wytrzymują prace przez 5 lat o 25 latach nie wspominając. To samo dotyczy paneli słonecznych z brakiem atestu na amoniak. Z biegiem czasu warunki atmosferyczne jak i odchody ptaków mogą powodować dostawanie się zanieczyszczeń pod ramkę modułu solarnego a następnie rozwarstwienie i uszkodzenie modułu. Nie ma to miejsca w produktach markowych z odpowiednimi normami. Zdecydowanym plusem po zwrocie całej instalacji elektrowni słonecznej co zwykle trwa ok 8 -9 lat jest całkowicie darmowa energia elektryczna i zmniejszenie rachunków za energię elektryczną nawet o 90%. Również nowe regulacje wpływają korzystnie i pozwalają w lato gromadzić wyprodukowaną energię w zakładzie energetycznym aby wykorzystać ją zimą kiedy nasz system nie generuje wystarczającej ilości energii. Możliwość bilansowania energii zgromadzonej i zużytej w zależności od zakładu energetycznego wynosi od 6 do 2 miesięcy.

  Dofinansowanie na elektrownie fotowoltaiczne w Polsce

  W Polsce najważniejszy program finansowania elektrowni słonecznych to Prosument. Przewiduje on dopłatę do instalacji elektrowni słonecznej w wysokości 40% oraz nisko oprocentowany kredyt. Niestety z powodu bardzo dużego zainteresowania środki wyczerpują się błyskawicznie i wiele osób nie może skorzystać z tego rodzaju subwencji. Poza ogólnopolskim programem spotkać można programy regionalne finansujące instalacje solarne w zakresie 15% - 80%. Przykładem może być sama Warszawa, która oferuje dla swoich mieszkańców dofinansowanie elektrowni słonecznej w wysokości 40%. Możliwe jest też finansowanie ze środków Unii Europejskiej oraz funduszy Norweskich ale są one znacznie ciężej osiągalne niż środki krajowe.

Co to jest fotowoltaika – zasada działania ?
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna
Opłacalność fotowoltaiki
Zastosowanie fotowoltaiki
Fotowoltaika zimą – czy generuje energię?
Dofinansowanie na fotowoltaikę

Co to jest fotowoltaika – zasada działania ?

Zjawisko fotowoltaiczne zachodzi wtedy kiedy energia słoneczna a dokładnie promienie słońca zostają zmienione na energię elektryczną za pomocą paneli słonecznych. Zjawisko to znane jest stosunkowo długo niestety w Polsce zostało spopularyzowane mniej więcej od roku 2010. Początkowo były to małe zestawy fotowoltaiczne przeznaczone do zasilania oświetlenia, ewentualnie małych urządzeń turystycznych. Z czasem przekształciły się one w duże zestawy pozwalające zasilać z akumulatorów lodówki, telewizory oraz urządzenia większych rozmiarów. Od roku 2012 swoją popularność zaczęły zyskiwać fotowoltaiczne elektrownie słoneczne bez akumulatorowe podłączone bezpośrednio do sieci energetycznej. Początkowo była to droga przez mękę. Podłączenie elektrowni do sieci graniczyło z cudem a zakłady energetyczne robiły wszystko aby uniemożliwić zwykłemu użytkownikowi przyłączanie instalacji w obawie przed konkurencją. Późniejsze lata przyniosły poprawę zwłaszcza rok 2013 gdy wszedł mały trój pak energetyczny i dalsze nowelizacje, które umożliwiły przyłączanie elektrowni słonecznej każdemu prosumentowi bez potrzeby kupna koncesji i spełniania wygórowanych warunków technicznych. Aktualnie o ile instalację wykonuje certyfikowany instalator Urzędu Dozoru Technicznego "UDT "przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej jest już tylko formalnością. Po złożeniu stosowanego dokumentu w zakładzie energetycznym w przeciągu 2-3 tygodni pojawia się instalator z ramienia operatora energetycznego wymienia licznik na dwudrogowy i już można korzystać z nowej instalacji. Po złożeniu dodatkowego dokumentu możliwe jest magazynowanie energii w sieci operatora i bilansowanie jej w okresie półrocznym lub krótszym.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna

Instalacja fotowoltaiczna może kosztować od kilkuset złotych nawet do kilkuset tysięcy a nawet milionów. Wszystko zależy od tego jaką instalację solarną wybierzemy i do czego ma służyć. Najprostsze instalacje po kilkaset złotych zapewnią nam ładowanie akumulatora do oświetlenia LED lub ładowania telefonu. Instalacje z przedziału kilku tysięcy złotych oferują napięcie zmienne 230V i mogą być stosowane do zasilania całego domu wakacyjnego czy kempingu. Natomiast droższe instalacje to fotowoltaiczne elektrownie słoneczne zapewniające dużą ilość energii mającą na celu obniżyć rachunki za prąd z zakładu energetycznego. Istotny wpływ na cenę ma również wybór producenta instalacji fotowoltaicznej. Najtańsze chińskie instalacje poza niską ceną często nawet o 30-40% nie gwarantują wysokich uzysków oraz cechują się wysoką awaryjnością. Markowe produkty najczęściej niemieckie są sporo droższe ale przeznaczone do użytkowania przez min 25 lat.

Opłacalność fotowoltaiki

Zależy od rodzaju zestawu, jego przeznaczenia i faktycznego wykorzystania. Kupując zestaw akumulatorowy tylko po to aby nie korzystać z energii sieciowej nie ma sensu. Koszt produkcji kWh z systemu akumulatorowego jest droższy niż kWh z sieci. Jeżeli jednak decydujemy się zastąpić agregat prądotwórczy panelami słonecznymi to poza znaczącym obniżeniem kosztów eksploatacji uzyskamy cisze i brak ciągłego dolewania paliwa do agregatu. Opłacalność fotowoltaiki zależy przede wszystkim od faktu poprawnego doboru instalacji i jej zastosowania. Najbardziej opłacalnymi instalacjami z uwagi na swoją długowieczność są instalacje sieciowe bez akumulatorowe. Tego typu instalacje fotowoltaiczne pracują nawet ponad 25 lat zwracając koszt swojej instalacji już po 8-9 latach a wraz z dofinansowaniem nawet po 4 latach użytkowania. Śmiało można przyjąć, że instalacja fotowoltaiczna bez akumulatorowa jest najbardziej opłacalną inwestycją z całej branży. Inną grupą są użytkownicy, którzy w ogóle nie posiadają dostępu do źródła zasilania. Wtedy system fotowoltaiczny jest nieodzowny bo życie gdziekolwiek we współczesnym świecie bez prądu jest po prostu bardzo trudne a dla większości wręcz niemożliwe. W tym wypadku odbiorca zdolny jest zapłacić każda kwotę za energie elektryczną. Przy systemach akumulatorowych znaczący wpływ ma kultura obsługi systemu fotowoltaicznego oraz dbałość o akumulator. Zestaw fotowoltaiczny używany zgodnie z instrukcją będzie pracował nawet do 6 lat gdy ten sam zestaw używany niezgodnie z zaleceniami może potrzebować wymiany akumulatora nawet już po pół rocznym okresie pracy. Jak widać na opłacalność fotowoltaiki znaczący wpływ kultura obsługi zwłaszcza akumulatorów żelowych.

Zastosowanie fotowoltaiki

Nowoczesne układy fotowoltaiczne znajdują zastosowanie w coraz szerszym kręgu zastosowań. Począwszy od prostych systemów z małymi panelami słonecznymi poprzez kampery, przyczepy kempingowe aż po duże instalacje akumulatorowe zasilające całe budynki na elektrowniach fotowoltaicznych bez akumulatorowych skończywszy. Kwestią czasu jest aż fotowoltaika zastąpi tradycyjne źródła zasilania takie jak węgiel, gaz czy energię atomową. U naszego zachodniego sąsiada w Niemczech już na dzień dzisiejszy występują duże nadwyżki energetyczne spowodowane odnawialną energią fotowoltaiczną. Energię tą można również sprzedawać do innych krajów zarabiając na niej dodatkowe pieniądze. Niestety na dzień dzisiejszy w Polsce preferowana jest brudna energia węglowa. Miejmy jednak nadzieję, że z czasem ulegnie to zmianie. Kwestią czasu są również samochodu elektryczne. Najprawdopodobniej już za rok lub dwa panele słoneczne będą stosowane jako dodatkowy komponent montowany w samochodach tego typu. Dzięki takiemu zastosowaniu nasze akumulatory będą stale doładowywane co może nie zlikwiduje potrzeby doładowywania akumulatorów z sieci ale może ograniczyć koszty zakupu energii. Fotowoltaika może również umożliwić całkowite naładowanie akumulatorów nawet po ich rozładowaniu o ile w słoneczne dni pozostawimy samochód z panelami fotowoltaicznymi. Takie rozwiązanie może umożliwić nam daleką podróż w miejsce gdzie nie będzie zlokalizowana żadna ładowarka samochodowa oraz powrót po jakimś czasie z doładowanymi akumulatorami. Zastosowanie fotowoltaiki z pewnością będzie coraz większe. Z czasem będzie przybywało urządzeń zasilanych w ten sposób a stale malejąca cena paneli słonecznych i akcesoriów sprawią, że w przyszłości w znaczącym stopniu przyczynią sie do redukcji zanieczyszczenia powietrza, które mamy w Polsce na bardzo wysokim poziomie.

Fotowoltaika zimą – czy generuje energię?

Zima to trudny okres dla instalacji fotowoltaicznych. Mała ilość słońca i zachmurzone niebo powoduje, że ilość generowanej energii jest mniejsza niż w miesiące letnie. Należy jednak mieć na uwadze, że temperatury ujemne mają wpływ na wydajność paneli słonecznych. Przy temperaturze - 20 C możliwe jest uzyskanie nawet 10% mocy więcej ponad nominalną wartość podaną przez producenta. Jeżeli dodatkowo ustawimy panel słoneczny do kątem 80 st. możemy liczyć na uzyski większe niż latem. Warunkiem jest oczywiście słoneczna pogoda. Jeżeli jednak niebo jest pochmurne i aura nie sprzyja możemy liczyć zimą na wydajność 10-20% nominalnej wartości podanej przez producenta.

Dofinansowanie na fotowoltaikę

Do typowych instalacji fotowoltaicznych akumulatorowych dofinansowanie występuje niezwykle rzadko. Czasami gminy decydują sie finansować tego typu instalacje ale należy oczekiwać, że będzie to realizowane nagminnie. Natomiast dofinansowanie na fotowoltaikę sieciową czyli do systemów nie używających akumulatorów jest dość powszechne. Występuje zarówno w skali całego kraju np. program prosument jak i lokalnie, np. aktualnie mamy dofinansowanie w Warszawie instalacji fotowoltaicznych na poziomie 40%. Dofinansowanie można również uzyskać z Unii Europejskiej jak i z funduszów Norweskich. Każdemu zainteresowanemu sugerujemy sprawdzenie dostępności dofinansowania w zależności od Województwa w którym mieszka.

Fotowoltaika, mówiąc w skrócie, to dziedzina nauki, która zajmuje się przetwarzaniem energii światła słonecznego na energię elektryczną, czyli prądu. Dzięki korzyściom i szerokim zastosowaniom ze względów ekologicznych i praktycznych jakie niosą za sobą baterie słoneczne, ceny instalacji solarnych nieustannie spadają, choć nadal są droższe od konwencjonalnych źródeł energii.

Głównym surowcem używanym do produkcji paneli fotowoltaicznych jest krystaliczny węgiel krzemowy. Każdy panel zbudowany jest z kilku bądź kilkunastu pojedynczych ogniw, a każde ogniwo jest w stanie wygenerować prąd o mocy od 1 do 6,97 W. Ze względu na funkcjonalność i wygodę montażu ogniwa są najczęściej produkowane w panelach o powierzchni 0,2 - 1,0 m². Ze względu na długą żywotność i bezobsługowość powszechnym zainteresowaniem cieszą się w samodzielnych urządzeniach bez możliwości przyłączenia do sieci energetycznej, a więc w znakach drogowych, pojazdach turystycznych, domkach letniskowych, urządzeniach użytku codziennego (np. kalkulatory), oświetleniu drogowym, lampach ogrodowych i wielu innych.

Również w technice kosmicznej cieszą się wielką popularnością. Obecne systemy możemy podzielić na dwie grupy: połączone z akumulatorem, które pozwalają na całkowite uniezależnienie się od dostawców energii oraz systemy podłączone do sieci i z nią współpracujące.

Te pierwsze doskonale sprawdzają się wszędzie tam gdzie dostęp do prądu jest utrudniony lub niemożliwy, a pobór nie jest zbyt wielki. Ich praca polega na ładowaniu akumulatora podczas słonecznego dnia oraz oddawaniu energii, gdy jest nam ona potrzebna. W tego typu systemach fotowoltaicznych niezwykle ważny jest odpowiedni dobór regulatora ładowania, który można nazwać sercem całego systemu. Do jego funkcji należy sterowanie procesem ładowania, czyli ochrona przed przeładowaniem lub nadmiernym rozładowaniem oraz przed powrotem prądu do ogniwa, co może powodować jego uszkodzenia. Proste regulatory spełniają podstawowe funkcje obsługując najczęściej akumulatory AGM bądź żelowe, podczas gdy bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają zmianę akumulatorów na żelowe/kwasowe, a co za tym idzie – lepiej radzą sobie z dostosowaniem charakterystyki ładowania, a także mają możliwość rejestrowania wyprodukowanej i zużytej energii.
Systemy podłączone do sieci, a więc systemy ON-GRID są pozbawione akumulatora i podłączone bezpośrednio pod inwerter. Tam napięcie stałe zostaje zamienione na napięcie zmienne 230V i przesłane dalej do sieci energetycznej. Jest to obecnie jedyne rozwiązanie, które zwraca się w pełni, a nawet po pewnym czasie zaczyna na siebie zarabiać. Dostępne są dwa rodzaje systemów sieciowych – z inwerterem centralnym oraz mikroinwerterami. Zaletą tego pierwszego jest cena niższa o ok. 5% i wysoka sprawność, lecz niestety nie nadaje się do rozbudowy, a w przypadku awarii cała instalacja przestaje działać. Nie zmienia to jednak faktu, że inwertery centralne to bardzo popularny sposób wykorzystywany do budowy średnich i dużych elektrowni słonecznych. Mikroinwertery umożliwiają natomiast dowolną rozbudowę, a w przypadku awarii unieruchomiony zostaje tylko jeden moduł.