Jak samodzielnie zmontować elektrownie słoneczną.

Systemy fotowoltaiczne są na tyle popularne i proste w montażu, że instalację elektrowni słonecznej akumulatorowej można wykonać we własnym zakresie przy zachowaniu odrobiny bezpieczeństwa. Nasze firma specjalizuje się w przygotowaniu gotowych zestawów solarnych przeznaczonych do samodzielnego montażu. Do każdego zestawu poza potrzebnymi podzespołami jakimi są panel słonecznyregulator ładowania oraz opcjonalnie akumulator żelowyprzetwornica napięcia i inne akcesoria, dołączamy szczegółową instrukcję obsługi. Również nasi konsultanci techniczni są do Państwa dyspozycji w czasie montażu. Przed rozpoczęciem montażu warto wyposażyć się w śrubokręt gwiazdkowy oraz kluczyk oczkowy do przykręcenia akumulatora żelowego. W przypadku wystąpienia problemów nieodzownym elementem będzie woltomierz, który można nabyć w naszym sklepie lub gdziekolwiek indziej. Najważniejszą zasadą podczas instalacji jest pilnowanie aby nie zewrzeć dwóch przeciwstawnych biegunów, minus i plus. Zwarcie plusa i minusa akumulatora np kluczem podczas przykręcania zacisków może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji z poparzeniem włącznie.

Jak ustawić panel słoneczny.

Pierwszą najważniejszą czynnością jest dobra lokalizacja panela słonecznego. Powinien on być skierowany na południe i ustawiony pod kątem ok 35 stopni. Zapewni to najbardziej optymalną pracę dla naszego położenia geograficznego. W miesiącach październik - marzec można zwiększyć kąt nawet do 65-75 stopni ponieważ słońce w tych miesiącach jest wyjątkowo nisko nad horyzontem.

Panel słoneczny powinien być tak usytuowany alby nie był w czasie dnia zacieniany np przez drzewa, anteny, kominy lub inne przeszkody. Nawet nieduże zacienienie panela słonecznego możne spowodować znaczące spadki w wydajności pracy całego systemu solarnego. Panel słoneczny najlepiej jest umieścić na dachu za pomocą dedykowanego systemu montażowego, który można nabyć w naszym sklepie. System montażowy dobierany jest w zależności od posiadanego rodzaju dachu.

Możliwa jest też instalacja modułów na ziemi w wykorzystaniem systemu montażowego na grunt. W tym wypadku należy jednak dokupić w markecie budowlanym bloczki betonowe i wykonać z nich podstawę do całej konstrukcji.

Jak podłączyć panel słoneczny do regulatora i akumulatora.

Zasada podłączania panela słonecznego do regulatora i akumulatora jest zawsze taka sama. Najpierw podłączamy akumulator żelowy do regulatora ładowania a dopiero potem panel słoneczny do regulatora. Robimy tak z uwagi na fakt, że regulator ładowania zasilany jest z akumulatora i podanie wysokiego napięcie z panela słonecznego bez zasilania systemu może spowodować uszkodzenie regulatora ładowania.

Panele słoneczne podłączamy za pomocą dedykowanych przewodów MC4. Najlepiej jest najpierw podłączyć same przewody do regulatora ładowania a następnie dołączyć panel za pomocą złącz MC4. Dzięki takiemu postępowaniu unikniemy niepotrzebnego iskrzenia i ewentualnych zwarć systemu.

Jak podłączyć przetwornice napięcia.

Z uwagi na fakt, że przetwornica napięcia może pobierać wielokrotnie większy prąd niż oferuje sam regulator zawsze podłączamy ją do akumulatora. Nigdy nie podłączamy przetwornicy do regulatora ładowania nawet jeżeli dysponuje mocą 40 Amper. Podłączając przetwornice napięcie do akumulatora w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę czy jest ona wyłączona. Pozwoli to uniknąć ewentualnych iskrzeń lub błysków wywołanych przeskakującym łukiem elektrycznym. W pierwszej kolejności dołączamy przewód minusowy dobrze go dokręcając a w drugiej plusowy,. Przewód plusowy przykładamy do klemy szybko i przyciskamy bez poruszania przewodem po klemie dodatniej. Unikniemy dzięki temu ewentualnych wyładowań elektrycznych i przepięć.  Przetwornice zawsze dołączamy oryginalnymi przewodami i dobrze dokręcamy. Do podłączenia falownika nie należy stosować tzw krokodylków nawet jeżeli są dołączone w zestawie. Konstrukcja zacisków typu krokodylek ma mały kontakt z samą klemą akumulatora żelowego i może powodować niepotrzebne straty energii oraz grzanie się samego połączenia.

Odbiorniki i wejście LOAD w regulatorze.

Do wejścia LOAD czyli obciążenie w regulatorze należy podłączać w zależności od systemu odbiorniki napięcia stałego 12V lub 24V. Mogą to być dowolne urządzenia poza przetwornicą napięcia takie jak: oświetleni LED, lodówka, telewizor, ładowarki, komputery itp. Należy zwrócić jednak uwagę aby suma łączna włączonych urządzeń nie przekraczała mocy samego regulatora. Jeżeli podłączymy zbyt dużo odbiorników do regulatora spowodujemy zabezpieczenie systemu i całkowite odłączenie wyjścia LOAD od napięcia.

Czy mogę sam założyć elektrownie słoneczną bez akumulatorową ON-GRID

Teoretycznie taka możliwość zawsze istnieje, również praktycznie jeżeli posiadamy wszystkie potrzebne komponenty oraz narzędzie należy jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach. Nawet jeżeli uda nam się samodzielnie zamontować instalację fotowoltaiczną, będziemy musieli zgłosić ją do zakładu energetycznego. Do tego potrzebny jest instalator z uprawnieniami OZE UDT. Również wiedza z zakresu doboru sprzętu oraz zabezpieczeń jest bardzo istotna i ma wpływ na trwałość oraz sprawność instalacji. W tym przypadku można jednak polegać na dostawcy sprzętu fotowoltaicznego. Warto również wspomnieć, że bez doświadczenia dekarskiego łatwo jest uszkodzić dach i doprowadzić do jego przeciekania.

W końcu najważniejszym aspektem jest fakt, że kupując sam sprzęt płacimy podatek VAT w wysokości 23% a kupując instalację wraz z montażem tylko 8%. Często instalacja wraz z montażem wychodzi taniej niż samodzielny montaż. Na koniec gwarancja. Montując samemu posiadamy gwarancje na sprzęt, który musimy dostarczyć do sprzedawcy. Montując u wykwalifikowanego instalatora PV otrzymujemy gwarancje  w miejscu instalacji. Reasumując, instalacja elektrowni słonecznej samodzielnie jest nieopłacalna ale możliwa. Duży nakład pracy, gwarancja tylko u sprzedawcy i problemy niedoświadczonego instalatora powinny skutecznie zniechęcać do samodzielnej instalacji zwłaszcza dużych instalacji.Jeżeli spodobał ci się nasz wpis polub naszą stronę. Dziękujemy :)