Dokonując zakupu systemu fotowoltaicznego - elektrowni słonecznej warto jest znać realną moc swoich urządzeń aby prawidłowo dobrać odbiorniki do instalacji. W każdym gospodarstwie domowym wykorzystywany jest szereg urządzeń elektrycznych. Część z nich, jak na przykład lodówka albo zamrażalka pracuje stale i jest uruchamiana automatycznie, pozostałe włączane są przez domowników w razie zajścia takiej potrzeby. Może to być żelazko, pralka albo zmywarka – używa się ich doraźnie i przez stosunkowo krótki czas. Zarówno jedne, jak i drugie urządzenia zużywają energię elektryczną, wpływając tym samym na wysokość rachunku za prąd. Aby mieć na niego realny wpływ i móc rUrządzenia elektryczneacjonalnie wykorzystywać wszystkie domowe sprzęty, niezbędna jest wiedza o tym, w jakim stopniu poszczególne urządzenia wpływają na domowy bilans energetyczny. Można w tym celu używać profesjonalnych urządzeń pomiarowych i różnego rodzaju liczników, korzystać z danych konkretnych urządzeń zawartych np. w instrukcji obsługi, karcie produktu itd., a także czerpać wiedzę z tabel porównujących zużycie energetyczne poszczególnych sprzętów dostępnych między innymi w Internecie.

Poniżej umieszczone zostały popularne sprzęty używane w gospodarstwach domowych wraz z ilością zażywanej przez nie energii. Należy pamiętać, że są to dane szacunkowe i przybliżone, ustalone na podstawie typowych danych technicznych i etykiet energetycznych urządzeń od znanych producentów. W większości przypadków podane zostały wartości wyrażone w widełkach od – do, ponieważ ilość Watów zależna jest między innymi od wielkości urządzenia i jego klasy energetycznej. Właściwe zużycie zależy też od sposobu i długości używania danego sprzętu.

Urządzenia zostały podzielone na trzy kategorie, zgodnie z ilością pobieranej przez nie energii wyrażonej w Watach. Należy pamiętać, że część z nich działa 24 godziny na dobę, inne od kilku minut do kilku godzin na dzień / w tygodniu. Mimo, że czajnik elektryczny pobiera o wiele więcej prądu niż na przykład lodówka, działa on tylko kilka – kilkanaście minut dziennie, lodówka zaś 24 godziny na dobę. Aby policzyć ilość zużywanej energii w watogodzinach (Wh) należy pomnożyć ilość Watów konkretnego urządzenia przez liczbę godzin, w trakcie których pracuje. Po podzieleniu tego wyniku przez 1000 otrzymamy wynik w kilowatogodzinach (kWh), za które rozliczamy się z dostawcą energii elektrycznej na podstawie aktualnych stawek za prąd.

URZĄDZENIA O NISKIM POBORZE ENERGII
- Ładowarki do tabletów i telefonów ok. 15 W
- Radio przenośne 15 W
- Radioodtwarzacz 35 W
- Telewizor 40” LED ok. 60 W
- Laptop* 65 W do 100 W

URZĄDZENIA O ŚREDNIM POBORZE ENERGII
- Telewizor 40” LCD ok. 200 W
- Komputer stacjonarny 200 W - 300 W *
- Lodówka** 100 W – 400 W
- Wiertarka amatorska 500 W – 800 W
- Młotowiertarka (modele używane przy drobnych remontach i hobbystycznie) do 1000 W
- Szlifierka (przeznaczona do lekkich prac) do 1000 W
- Pompa do wody brudnej / czystej 400 W – 1200 W (w zależności od wielkości)

URZĄDZENIA O DUŻYM POBORZE ENERGII
- Terma (niewielki bojler) ok. 1000 W; (duży bojler) od 2000 W
- Kuchenka mikrofalowa średnio 1200 W (w zależności od wielkości od 500 W do nawet 1200 W)
- Zmywarka 2000 W**
- Pralka** 2200 W
- Żelazko (wysokiej jakości) 2200 W – 2400 W
- Piekarnik elektryczny 2500 W – 3200 W
- Przepływowy podgrzewacz wody 2000 W – 4000 W

*zużycie energii przez komputery stacjonarne i przenośne uzależnione jest od wielu czynników, między innymi zastosowanych podzespołów oraz mocy zasilacza

**zużycie prądu przez lodówki, pralki i zmywarki zależy przede wszystkim od ich klasy energetycznej. Im wyższa klasa – tym niższe zużycie a tym samym rachunki. Znaczenie ma także wielkość i dodatkowe funkcje.

Należy pamiętać, że podczas używania podobnych urządzeń od różnych producentów mogą występować znaczne różnice w ilości zużytej energii, dlatego zawsze przed zakupem należy sprawdzić tę ilość i porównać ze średnimi. Czasem zakup droższego urządzenia, o wyższej klasie energetycznej jest rozwiązaniem o wiele bardziej ekonomicznym, ponieważ różnica w cenie zwróci się już po kilku rachunkach za prąd, a przecież urządzenia takie jak pralka, lodówka czy telewizor mają nam z założenia służyć przez długie lata.”