Obecnie coraz większą nacisk kładzie się na ochronę środowiska. Powoli odchodzi się od technologii, które wiążą się z zanieczyszczeniem powietrza i znaczną emisją dwutlenku węgla. Paliwa kopalne zaczynają odchodzić w przeszłość, a coraz większy segment rynku energetycznego opanowują zielone technologie, które pozwalają na produkowanie prądu z odnawialnych źródeł energii. W nowoczesnych krajach buduje się elektrownie słoneczne, wiatrowe i geotermiczne.

Dofinansowanie "Mój Prąd:

Dofinansowanie z programu "Mój Prąd" do fotowoltaiki

Szczególną popularność wśród Europejczyków zdobywają panele słoneczne, które pozwalają na wydajne ogrzewanie wody i produkcję energii elektrycznej. Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna i w Polsce, ale zaporowe ceny elektrowni słonecznych odstraszają wielu chętnych od ich instalacji. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu obywateli oraz wymaganiom Unii Europejskiej, polski rzad wprowadza programy, które mają spopularyzować fotowoltaikę dzięki celowym dotacjom.

Jednym z nich jest ulga termomodernizacyjna, która pozwala na odliczenie sobie kosztów instalacji elektrowni słonecznej od podatku, natomiast drugim - dofinansowanie "Mój Prąd", która zwraca część kosztów budowy paneli słonecznych produkujących prąd osobom fizycznym. Z kolei program Energia+ dedykowano przedsiębiorcom, którzy zakładają w swoich firmach fotowoltaikę.

Dlaczego warto założyć u siebie elektrownię słoneczną

Kampanie medialne starają się popularyzować w społeczeństwie koncept "prosumenta". To pojęcie oznacza, że jedna osoba jednocześnie produkuje i konsumuje energię elektryczną. Jak to możliwe? W ciągu dnia, gdy panele słoneczne intensywnie pracują, gospodarstwo, w którym zainstalowano fotowoltaikę, produkuje więcej prądu, niż go zużywa. Nadmiar energii trafia do sieci przesyłowej, a zysk z tytułu sprzedanej energii zostaje odliczony od rachunków właściciela instalacji. Z kolei wieczorem, gdy elektrownia słoneczna odpoczywa, mieszkańcy korzystają z prądu dostarczonego przez operatora.

Dzięki temu prosument w ciągu roku zaoszczędzi spore kwoty na opłatach za energię elektryczną. Nie dość, że część prądu zużyje na własne potrzeby i nie będzie musiał go kupować, to nadmiar energii z paneli słonecznych będzie mógł sprzedać operatorowi, jeszcze bardziej zmniejszając koszty zakupu energii elektrycznej. Oszczędności wynikające z instalacji elektrowni słonecznej są na tyle znaczące, że po kilku latach montaż paneli słonecznych zwraca się finansowo.

Dofinansowanie z programu "Mój Prąd" zwiększa opłacalność inwestycji w fotowoltaikę.

Dla osób, które zdecydują się wybudować u siebie elektrownie słoneczną, rząd opracował dofinansowanie do kosztów instalacji paneli słonecznych. Dzięki tej dotacji osoba fizyczna, która założy u siebie fotowoltaikę, odzyska do 50% kosztów montażu. Najwyższa kwota, jaką można otrzymać w ramach dofinansowania pod szyldem "Mój Prąd" to 5 tys. złotych. Częściowo refundowana elektrownia słoneczna o mocy 2-10 kW pozwala wiele zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej w gospodarstwie domowym.

Biorąc pod uwagę fakt, że zasiłek celowy "Mój Prąd" można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, która pozwala na odliczenie sobie od dochodu aż do 53 tys. zainwestowanych w fotowoltaikę, instalacja paneli słonecznych to szczególnie opłacalne przedsięwzięcie. Specjaliści szacują, że przy wykorzystaniu obu programów dotacji rządowych inwestycja zwróci się całkowicie w ciągu kilku lat.

Ktoś, kto już ma założoną elektrownie słoneczną, niestety nie skorzysta z tego programu, jeśli dołoży nowe panele słoneczne do swojej infrastruktury.. Wciąż jednak może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej albo pomniejszych projektów, realizowanych lokalnie dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Dofinansowanie "Mój Prąd:

Trzeba się pospieszyć, aby załapać się na dotację "Mój Prąd"

Obecna odsłona programu potrwa do 20 grudnia 2019 r. W kolejnych latach przewiduje się jego kontynuację, ale warunkowo, w zależności od kwoty, która pozostała w funduszu. W sumie na "Mój Prąd" przeznaczono 1 mld zł. Planuje się, że dofinansowanie "Mój Prąd" przyczyni się do instalacji około 200 tys. nowych elektrowni słonecznych.

Aby już w tym roku załapać się na dofinansowanie do paneli słonecznych, należy do 20 grudnia złożyć do NFOŚiGW wniosek wraz ze wszystkimi załącznikami. Warto wiedzieć, że dla komisji liczy się data wpłynięcia dokumentów do urzędu a nie, jak zazwyczaj, data stempla pocztowego. Najlepiej więc złożyć podanie osobiście w siedzibie NFOŚiGW, albo wysłać je priorytetem lub przez kuriera.

Fotowoltaika jest niezwykle nowoczesną, ekologiczną, a przy tym opłacalną technologią. Dzięki instalacji elektrowni słonecznych, które za pomocą paneli słonecznych wytwarzają energię elektryczną, w licznych gospodarstwach domowych znacznie zmniejszą się koszty zakupywanej energii elektrycznej. Dotacje z programu "Mój Prąd" pomogą zmniejszyć obciążenie, jakie dla budżetów domowych stanowi instalacja fotowoltaiki na posesji. Warto już dziś zainteresować się tą zieloną infrastrukturą i zaoszczędzić na cenach prądu w przyszłości.