Ile prądu zużywają urządzenia elektryczne.

Podłączając jakiekolwiek urządzenie elektryczne powinniśmy potrafić oszacować a najlepiej dokładnie sprawdzić jaką moc posiada konkretne urządzenie. Suma wszystkich urządzeń - odbiorników w systemie fotowoltaicznym oraz średni szacowany ich czas pracy pozwoli na dobór odpowiedniej wielkości systemu fotowoltaicznego oraz przetwornicy. Poniżej postaramy się uśrednić i przybliżyć konkretne grupy urządzeń i ich pobory wyrażone w jednostce mocy Wat oraz Apmer

Jak przeliczyć Waty na Ampery

Wszystkie urządzenie które kupujemy swoją moc maja podaną w Watach. Istnieją dwa sposoby szybkiego przeliczenia mocy tak aby można było policzyć na ile starczy nam energii w akumulatorze. Pierwsze opcja to mnożymy pojemność akumulatora np 100Ah przez jego napięcie robocze 12V. W wyniku mnożenia otrzymujemy 1200Wh. (oznacza to wartość ile watów można uzyskać przez godzinę) Możemy więc oszacować, że urządzenie o mocy 100W będzie pracować przez 12 godzin. Można również zamienić moc urządzenia wyrażaną w Watach na Ampery poprzez dzielenie mocy przez napięcie a więc 100W/12V=8,3A. Następnie pojemność akumulatora 100 Ah dzielimy przez 8,3A co daje nam mniej więcej 12 godzi. Oczywiście tego typu obliczenia są szacunkowe i mają za zadanie jedynie przybliżyć zużycie.

Ile prądu zużywa oświetlenie LED

Oświetlenie KEDOświetlenie LED to najmniejsze odbiorniki jakie można podłączyć do zestawu solarnego. Bardzo typowym punktem oświetlenia LED jest halogen o mocy 10W. Pracujący z napięciem 12V pobiera średnio 0.8A a więc relatywnie nie dużo. Podłączając jeden taki punkt do akumulatora o pojemności 100 Ah możemy liczyć na ciągłą prace przez 125 godzin. Do oświetlenia przeciętnej altany, garażu lub tarasu w zupełności wystarczają 2 max 3 takie halogeny. Do oświetlenia większych powierzchni moc należy dobierać indywidualnie.

Bardzo popularnym punktem oświetleniowym są taśmy ledowe. Typowa taśma LED pobiera ok 4,8W na każdy metr, oznacza to, że każdy metr będzie zużywał 4,8W/12V = 0,4A a więc całą rolka taśmy 5m pobierać będzie 2A. Z akumulatorem o pojemności 100Ah pracować będzie przez 50 godzin.

Wszystkie inne odbiorniki LED pracujące z napięciem 12V stałym możemy łatwo oszacować dzieląc ich moc przez napięcie robocze 12V. Do użytkowania samego oświetlenia LED przeznaczone są zestawy z panelami o mocy od 5W do 50W, przy dużych instalacjach stosuje się większe panele słoneczne np 150W.


Zużycie energii przez telefony komórkowe i laptopy

Telefon komórkowyTelefony komórkowe i laptopy w dalszym ciągu mieszczą się w grupie urządzeń, które pobierają relatywnie mało energii. Radzą sobie z nimi zestawy wyposażone w panel słoneczny o mocy od 50W do 100W. Zużycie przez typowy smartfon podczas ładowania to 2 do 8W energii natomiast zużycie energii przez komputer mobilny to od 15W do 50W w zależności od jego obciążenia, rodzaju i stanu w jakim się znajduje, np ładowania pustej baterii.

Przykładowy komputer MacBook Pro z ekranem 13” pobiera średnio 20W mocy podczas pracy z naładowaną baterią. Oznacza to że z akumulatorem żelowym 100Ah będzie pracował przez (100Ah*12V/20) 60 godzin. Jeżeli wyposażymy nasz zestaw w panel 50W to mamy zapewnione zasilanie non stop o ile będzie dostępne słońce. W przeciwnym wypadku możliwe jest zastosowanie panelu 100W, który powinien zapewnić ładowanie komputera nawet w przypadku niekorzystnej pogody i zachmurzeniu ponad 50% w czasie dnia.


Telewizor LCDIle prądu zużywa telewizor, radio, i sprzęt RTV?

W zależności od posiadanego sprzętu telewizor będzie największym możliwym odbiornikiem w tej grupie sprzętu. Większym niż radio, czy wierza z uwagi na duży wyświetlacz LCD/LED.

Telewizory turystyczne zasilanie napięciem 12V o wielkości do 19” pobierają nie więcej niż 25W max 30W.  Mogą pracować na akumulatorze 100Ah przez 48 - 55 godzin.

Sprawa wygląda nie co inaczej z dużym telewizorem np o przekątnej ekranu 55”. Tutaj powinniśmy się liczyć z zużyciem nawet 200W co radykalnie skraca czas pracy na akumulatorze 100Ah aż do 6 godzin. Oczywiście nie oglądamy telewizora non stop ale należy wyposażyć się w panel o większej mocy np 150W - 280W zwłaszcza, że telewizor nie będzie jedynym odbiornikiem w naszej instalacji i prawdopodobnie pojawi się w niej lodówka, oświetlenie itp.


Ile prądu zużywa lodówka?

Mała lodówka solarnaLodówki należy podzielić na dwie kategorie i jedną podkategorię. Pierwsza to lodówki turystyczne dzielące się na sprzęt tańszy za ok 200-300 zł na ogniwach peltiera oraz drugie droższe kompresorowe w cenie powyżej 1000 zł. Lodówki na ogniwach peltiera nie nadają się do zestawów fotowoltaicznych z uwagi na dużą ilośc pobieranej mocy. Średnia moc to ok 50W ale pobierana non stop co w skali całej doby daje aż 1.2 kWh. Aby zaspokoić zapotrzebowanie takiej lodówki należy wyposażyć się w panel o mocy przynajmniej 280W co nie wydaje się logicznym posunięciem.

Wybierając lodówkę turystyczną kompresorową otrzymujemy zdecydowanie mniejsze zużycie dzięki włączającemu się i wyłączającemu kompresorowi który utrzymuje zadaną temperaturę. Lodówka kompresorowa posiada porównywalną moc co wyżej wymieniona ale pracuje średnio 15 mi na godzinę. Zależy to oczywiście od sposobu użytkowania lodówki ale pobór mocy jest niewspółmiernie mniejszy. Do takiej lodówki wystarcza zestaw z panelem 150W a w niektórych przypadkach nawet panel 100W okazuje się być wystarczający.

Druga kategoria to tradycyjne lodówki zasilane energią 230V. Najbardziej popularną lodówką wykorzystywaną w zestawach fotowoltaicznych jest konstrukcja podblatowa z symbolem A+ lub A++. Lodówki takie pobierają relatywnie niewiele energii tj ok 60W ale również regulują swoją pracę kompresorem. Dzięki temu możemy wykorzystać z powodzeniem panel 150W. Przy lodówkach pełnowymiarowych 160cm i więcej z uwagi na wyższe zużycie należy stosować panel 280. Jeżeli lodówka dodatkowo wyposażona jest w zamrażalnik, może okazać się, że panel 280W będzie niewystarczający i należy zastosować system solarny wyposażony w dwa takie panele.

Na koniec warto wspomnieć, że lodówki kompresorowe 230V przy starcie mogą używać chwilowo nawet do 3 razy więcej mocy niż mają podane znamionowo. Jeżeli posiadamy lodówkę z silnikiem o mocy 60W warto jest się wyposażyć w przetwornice napięcia która posiada przynajmniej 180W mocy szczytowej chwilowej i nie mniej niż 100W mocy ciągłej.


Zużycie energii przez elektronarzędzia.

Same w sobie elektronarzędzia nie pobierają dużo mocy. W granicach do 1000W można sklasyfikować wszelkiego rodzaju wiertarki, szlifierki, piły itp.

Nieco większa mocą dysponują młoto-wiertarki. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak lodówki przy starcie urządzenia tego typu pobierają nawet do 3 razy więcej mocy niż posiadają nominalnie. Zapewnienie odpowiednio mocnej przetwornicy 230V z mocą chwilowa przewyższającą 3 krotnie moc nominalną urządzenia zagwarantuje poprawny i bezproblemowy start oraz pracę. Sam system fotowoltaiczny do elektronarzędzi nie musi być zbyt duży z uwagi na fakt, że elektonarzędzia pracują w krótkim okresie czasu. Niemniej jednak warto wyposażyć się w akumulator 110Ah oraz panel słoneczny o mocy 160W - 280W.


Ile prądu zużywa: odkurzacz, suszarka, mikrofalówka

To grupa urządzeń wymagająca przetwornicy o mocy 2000W lub więcej, dodatkowo przetwornica powinna posiadać dużą moc chwilową nawet 5000W w celu uruchamiania urządzeń wyposażonych w silnik jak np odkurzacz. Również system fotowoltaiczny powinien być wyposażony przynajmniej w dwa panele dużej mocy 280-320W oraz dwa akumulatory 150-200Ah. Warto też zwrócić uwagę, że tego typu urządzenia nie powinny jednostajnie pracować dłużej niż 60 min by nie obciążać znacząco akumulatorów żelowych. Warto wspomnieć na koniec tej kategorii o pralce. Również możliwe jest jej zasilanie ale należy zwrócić uwagę aby moc grzałki aby nie przewyższała mocy przetwornicy a temperatura prania w miarę możliwości ustawiać jak najniższą oraz unikać temperatury wysokich 70-90 stopni.

Czego nie należy podłączać do zestawu fotowoltaicznego.

Do zestawu fotowoltaicznego nie należy podłączać urządzeń dużej mocy takich jak piekarnik, grzejnik, płyta grzewcza czy indukcyjna. Moc pobierana przez te urządzenia często przekracza 4000 kW i jest długotrwała. Możliwe jest konstruowanie elektrowni akumulatorowych o takiej mocy ale koszt wykonania instalacji nie rzadko przekracza 30 tyś złotych brutto. Z drugiej strony piekarnik, grzejnik czy płytę grzewczą dużo łatwiej jest zastąpić poprzez zasilanie dużo tańszą instalacją gazową.


Przetwornica i obliczanie poboru mocy z akumulatora.

Obliczając moc przetwornicy i zmieniając wartości należy wziąć pod uwagę sprawność przetwornicy. Jeżeli sprawność sięga 90% oznacza to, żę powinniśmy dodać 10% strat do naszego obliczenia. Przykładowo urządzenie pobiera 100 Wat a przetwornica ma 90% sprawności. System zasilany jest z 12 V przez przetwornicę. Obliczenie powinno wyglądać następująco. 100 Wat / 12 V + 10% = 9,1 A realnego zużycia po stronie DC. Jeżeli obliczamy wszystko na watach obliczenie powinno wyglądać następująco. (100Ah*12V) / (100W+10%) = 1200Wh / 110W = 10,9 godz pracy.Jeżeli spodobał ci się nasz wpis polub naszą stronę. Dziękujemy :)