Grzanie wody zawsze stanowiło problem w gospodarstwach domowych. W czasie zimy kiedy ogrzewamy dom za pomocą węgla lub innego paliwa możliwe jest dogrzewanie wody z układu grzewczego budynku. Latem pozostaje tylko zasilanie sieciowe 230V oraz kolektory słoneczne tradycyjne tzn układ z glikolem.

Na szczęście całkiem niedawno firma AZO Digital wprowadziła innowacyjny inwerter umożliwiający wykorzystanie paneli słonecznych do grzania wody. System nie wymaga instalacji drogich akumulatorów żelowych ani tak jak kiedyś drogich sterowników. Do systemu solarnego możliwe jest podłączenie tradycyjnego bojlera z termostatem, ogrzewania podłogowego lub innych urządzeń oporowych nie wyposażonych w elektronikę.

Jak działa ogrzewanie wody panelami słonecznymi.

Grzanie wody panelami słonecznymi

Panele słoneczne połączone szeregowo w ilości 7 lub 8 sztuk oferują napięcie stałe o wysokości ok 230-280V w zależności od zastosowanego modelu. Energia przekazywana jest przewodami solarnymi bezpośrednio do przetwornicy napięcia, która zamienia je na napięcie przemienne podobne do tego, które znajduje się w gniazdku elektrycznym.

Bezpośrednio do przetwornicy podłączony jest boiler lub inne urządzenie oporowe takie jak ogrzewanie podłogowe. Energia przekazywana jest bezpośrednio z paneli słonecznych do odbiornika bez wykorzystania akumulatorów. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność wymiany drogich akumulatorów a cały system może pracować nawet 25 lat bez żadnej awarii. Zaznaczyć trzeba, że przetwornica napięcia generuje napięcie kwadratowe i nie jest przeznaczona do zasilania urządzeń elektronicznych i elektrycznych a jedynie urządzeń oporowych takich jak grzałka lub suszarka.

Kolektory słoneczne i panele słoneczne różnice.

Tradycyjne kolektory słoneczne ogrzewają wodę za pomocą wymiany cieplnej poprzez glikol pomiędzy zainstalowanymi kolektorami rurowymi a nagrzewnicą zainstalowaną w bojlerze. Sam układ musi być dodatkowo zasilany energią elektryczną w celu napędzania pompki cyrkulacyjnej, która gwarantuje obieg glikolu w instalacji solarnej. Samo zasilanie 230V również powinno być zabezpieczone przez zanikami napięcia np układem UPS ponieważ w przypadku braku zasilania i zatrzymaniu obiegu glikolu w instalacji grozi nam zagotowanie czynnika i zniszczenie instalacji kolektorów solarnych.

Sytuacja ma się zupełnie inaczej przy ogrzewaniu wody panelami słonecznymi. Nie potrzebujemy żadnego zasilania ani żadnego glikolu. Nie musimy się martwić o przegrzanie wody i nadmiarem ciepła w słoneczne dni. W przypadku osiągnięcia wystarczającej temperatury system po prostu rozłączy się i będzie oczekiwał na kolejne włączenie kiedy pojawi się zapotrzebowanie na energię. System grzania wody panelami słonecznymi jest całkowicie bezobsługowy i nie wymaga żadnych zabezpieczeń. Działa również zimą w przeciwieństwie do kolektorów słonecznych. Poziom jego skomplikowania jest niewspółmiernie mniejszy w stosunku do tradycyjnych instalacji grzewczych. W końcu mamy pewność, że z naszej instalacji nic nie wycieknie tak jak może się to zdarzyć w przypadku tradycyjnych kolektorów słonecznych.

Jakie odbiorniki poza bojlerem można podłączyć do paneli słonecznych.

Do instalacji paneli słonecznych można podłączyć wszelkiego rodzaju urządzenia oporowe nie posiadające elektroniki. Do tej grupy zaliczamy bojlery z termostatem, ogrzewanie podłogowe bez sterowania cyfrowego, małe farelki, grzejniki olejowe, suszarki do włosów i inne podobne urządzenia. Nie należy podłączać urządzeń elektronicznych takich jak telewizory, komputery, lodówki, pralki oraz wszystkich innych które posiadają jakiekolwiek sterowanie elektroniczne.

Czy można samemu zamontować system grzania wody.

Boiler - grzanie wody panelami słonecznymiInstalacja systemu ogrzewania wody panelami słonecznymi nie musi być wykonana przez instalatora i można ją wykonać we własnym zakresie. Największym problemem może okazać się instalacja paneli słonecznych na dachu. Jeżeli jednak poradzimy sobie z tym problemem pozostaje nam tylko przyłącze dwóch przewodów od paneli i wetknięcie wtyczki od bojlera bądź innego urządzenia grzewczego w przetwornice napięcia.

Oferujemy szeroki wybór systemów montażowych na dowolny rodzaj dachu. Zarówno na dach skośny jak i płaski oraz na różne typy dachów : blachodachówka, blacha trapezowa, dachówka karpiówka, dachówka betonowa i ceramiczna, gont, papę oraz wiele innych. Warto również wspomnieć, że do montażu nie wymagana jest licencja instalatora OZE jak i zgłoszenie do zakładu energetycznego. Instalacja jest samodzielna i może być wykonana przez każdego.

Trwałość systemu.

Trwałość systemu przewidziana jest na 25 lat. Po 25 latach system w dalszym ciągu powinien oferować 80% mocy nominalnej. Jeżeli podczas eksploatacji nie będą miały miejsca skrajne warunki atmosferyczne takie jak wielki grad, który może uszkodzić panele nasza instalacja powinna działać przez długie lata bez żadnej konserwacji.