Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania  cookies w przeglądarce. close

Szukaj

Kategorie

Płatności DotPay

Informacje

Promocje

  • CXN40 12V/24V
    CXN40 12V/24V

    Mikroprocesorowy regulator ładowania...

    403,20 zł -30% 576,00 zł

Oświetlenie banerów reklamowych.

Oświetlenie banera reklamowego

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne są wielkoformatowe reklamy instalowane przy drogach ekspresowych lub autostradach. Mogą być one wykonane z konstrukcji metalowej opartej o profile metalowe lub z kontenerów pełnomorskich ustawianych jedne na drugim. Istnieją tez oczywiście inne mniejsze reklamy ale wszystkie mają jeden i ten sam problem - brak zasilania.  Niestety lokalizacja banerów reklamowych uniemożliwia doprowadzenie do nich zasilania sieciowego a każdemu właścicielowi zależy aby reklama była oświetlona również w nocy. Rozwiązaniem tego problemu sa solarne i wiatrowe systemy zasilania. Energia wyprodukowana w dzień z promieni słonecznych lub z turbiny wiatrowej magazynowana jest w akumulatorach żelowych by w nocy mogła być wykorzystana do oświetlenie reklamy np. za pomocą oświetlenia LED o wysokiej sprawności i niskim poborze mocy. W zależności od zastosowanego rozwiązania można oświtlać reklamę tylko w miesiącach słonecznych tj. marzec - październik lub również zimą. Systemy tego typu wymagają wspomagania turbiną wiatrową.

Jakie oświetlenie zastosować do banera reklamowego.

Oczywistym problemem podczas doboru instalacji oświetleniowej - fotowoltaicznej do naszej reklamy jest dobór mocy i ilości halogenów do rozmiarów reklamy. Dobrą zasada jest przyjęcie, że halogen LED o mocy 10W w zupełności pokrywa powierzchnie o szerokości 4 metry i długości 7 metrów. Taki dobór oświetlenia zapewni nam prawidłowe oświetlenie na całej długości i wysokości reklamy. Analogicznie jeżeli posiadamy baner reklamowy o szerokości 16 metrów, najlepiej będzie zastosować cztery halogeny o mocy 10W.  Odradzamy stosowanie halogenów o mocy większej niż 10 wat z uwagi na fakt, że dają zbyt dużo światła i wymagają zbyt długich wysięgników. Przy halogenie 10W wysięgnik 2 metry wystarczy w zupełności przy halogenie 20W powinien być on 2 raz dłuższy. Należy też zwrócić uwagę na podwójny pobór mocy przez halogen. Z punktu wizualnego dużo lepiej jest zainstalować cztery halogeny po 10W każdy niż 2 po 20W każdy. Światło z takiej instalacji będzie rozłożone bardziej równomiernie.


Jak dobrać system solarny do zasilania banera reklamowego.

Najłatwiej opisać to na przykładzie w punktów LED o mocy 10W, które z powodzeniem wystarczą na oświetlenie reklamy o wymiarach 8x6 metrów. Dla łącznej mocy 20W optymalnie będzie zastosować panel słoneczny o mocy 2 x 130W lub 1x260W i akumulator 110 Ah. Oczywiście  można te parametry zmniejszyć np 130W/80Ah ale należy mieć świadomość, że czym mniejszy i tańszy system zasilania solarnego tym gorzej będzie pracował w miesiącach mniej słonecznych. W przypadku większej ilości punktów świetlnych rozmiar należy podwoić a wieć przy mocy 4x10W sugerujemy dwa panele słoneczne 260W i dwa akumulatory 110Ah najlepiej połączone szeregowo na 24V z uwagi na wyższą wydajność. W każdym rozwiązaniu sugerujemy zastosowanie regulatora MPPT ze śledzeniem punktu mocy, który pozwoli na sprawniejsze ładowanie przy bezsłonecznej pogodzie.

Konstruując zasilanie do banera reklamowego musimy mieć na uwadze fakt, że akumulator, który stoi głęboko rozładowany przez długi okres czasu dużo szybciej się zużywa niż akumulator pełny. W każdym przypadku system należy dopierać tak aby po pełnym rozładowaniu w czasie nie dłuższym niż 10-20 godzin został naładowany do pełna.  

Najgorszym momentem dla akumulatorów jest okres późno jesienny i zimowy. Wtedy to czas trwania dnia jest bardzo skrócony przez co ładowanie jest zdecydowanie mniejsze a wymagania świetlne coraz wyższe ponieważ chcemy oświetlić swój baner przez jak najdłuższy okres. Rozwiązaniem tutaj może okazać się turbina wiatrowa.

Turbina wiatrowa i oświetlenie banera reklamowego.

Turbina WiatrowaDobrze dobrana i prawidłowo zainstalowana turbina wiatrowa nie tylko wydłuży pracę oświetlenia naszej powierzchni reklamowej ale zapewni także, lepsza charakterystykę ładowania akumulatorów. Prawidłowe szybkie ładowanie akumulatora zaraz po rozładowaniu lub wręcz nie dopuszczanie do głębokich rozładowań znacząco wydłuży żywotność akumulatorów. 

Najpopularniejszymi rozwiązaniami stosowanymi przy banerach reklamowych są turbiny wiatrowe o mocy 300-400 W z regulatorem ładowania 12/24V. Zainstalowane na odpowiednio wysokim maszcie przynajmniej 3-4 metry powyżej reklamy w celu uniknięcia zawirowań powietrza mogą skutecznie przyczynić sie do codziennej prawidłowej pracy nawet w najgorszych zimowych warunkach.

Podczas instalacji masztu należy zwrócić uwage aby było on odpowiednio dobrany rozmiarem, tak aby podczas pracy nie wpadał w drgania. Również masz turbiny powinien być przymocowany w możliwe wielu miejscach a jeżeli to możliwe powinny zostać wykonane odciągi. Na koniec warto wspomnieć o konserwacji systemu. Kontrola pracy i konserwacja powinna odbywać sie co pół roku a przynajmniej raz na rok po okresie lub przed okresem zimowym. Zagwarantuje to ciągłość pracy oraz wysoką wydajność systemu.


Jak mróz wpływa na akumulatory.

Większość akumulatorów, żelowych w systemach oświetlenia reklam montowanych jest bezpośrednio  na zewnątrz. Należy pamiętać, że ujemne temperatury nie wpływają negatywnie na sam akumulator tj, na jego żywotność ale czasowo zmniejszają pojemność. Dlatego też dysponując akumulatorem o pojemności 110 Ah w temp. -20C jego pojemność będzie ograniczona prawie o połowę czyli ok 60Ah. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się zakopanie akumulatora w hermetycznej skrzyni na głębokość 3-4 sztychy. Na tej głębokości grunt nie przemarza i akumulator będzie dysponować zawsze podobną pojemnością. W tym samym miejscu  można również schować regulator ładowania co dodatkowo zabezpieczy zarówno sam regulator jak i akumulator przed kradzieżą. Polecamy to rozwiązanie.  Skrzynie do wkopywania w ziemie można znaleźć w naszym sklepie. Pozwalają one za schowanie akumulatora do 110 Ah wraz z regulatorem ładowania.


Sterowanie oświetleniem reklamy

Najprostszym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie zwykłego wyłącznika czasowego. Ma to jednak dwie zasadnicze wady. Po pierwsze cena takiego sterownika niejednokrotnie wynosi ponad 130 zł netto po drugie czas pracy oświetlenia reklamy jest różny w zależności od pory roku i od czasu letniego i zimowego. Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest instalacja regulatora ładowania Np Victron Energy 75/15 z opcją światła ulicznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy ustawić próg załączania się oświetlenia a naszym czujnikiem światła będą same panele. Inne regulatory np Phocos CX umożliwiają regulacje ilości godzin świecenia po zmierzchu oraz przed zmierzchem. Takie rozwiązaniem ma zasadniczą zaletę ponieważ nie wymaga ciągłej regulacji i pracuje samodzielnie o każdej porze roku.

Gotowe zestawy do oświetlenia reklamyGotowe zestawy do oświetlenia reklam

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zestawów do oświetlenia reklam. Poza gotowymi zestawami w ofercie posiadamy hermetyczne ocynkowane skrzynie przeznaczone do zakopania akumulatora w ziemi oraz ruchome głowice na słup umożliwiające montaż paneli słonecznych. Nasze głowice robione są na zamówienie, umożliwiają obrót o 360 st. montaż trzech paneli 130W lub 2 paneli 260W i miejsce na akumulator do 80 Ah.Powrót