Obecnie na rynku istnieją dwa konkurujące ze sobą sposoby zasilania kamer i osprzętu do monitoringu. Klasyczne zasilanie prądem 12V i nowa technologia PoE czyli Power over Ethernet. Która jest lepsza dla twojej instalacji? Jakie są wady i zalety opisanych rozwiązań? Dowiedz się w poniższym artykule.

PoE – Power over Ethernet

Power over Ethernet (prąd poprzez Ethernet) to technologia przesyłu energii elektrycznej za pomocą zwykłej skrętki etehernetowej - (przewód komputerowy 4 pary skręcone ze sobą). Prąd przesyłany jest do urządzeń peryferyjnych w sieci Ethernet takich jak kamery internetowe, punkty dostępu, routery sieci bezprzewodowej czy urządzenia do komunikacji poprzez protokół VoIP. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy stosować dodatkowego przewodu zasilającego. Mniejsza ilość przewodów to łatwiejsza i szybsza instalacja oraz porządek w okablowaniu.

Dokładny opis działania technologii opisany jest w standardzie IEEE 802.3af. Zasilanie do urządzeń peryferyjnych dostarczane jest za pomocą zwykłej skrętki ethernetowej o kategorii trzeciej lub wyższej. Napięcie przekazywane jest za pomocą najrzadziej używanej pary w skrętce czyli 3 i 4 (niebieska i brązowa). Bazowe założenia, że zasilanie w kablu ma mieć napięcie stałe 48V, a natężenie prądu do 400mA jednak w zależności od implementacji te wartości zmieniają się.

Technologia PoE dzieli się na aktywną i pasywną. Wersja pasywna jest uproszczona co pozytywnie wpływa na cenę osprzętu jednak należy się liczyć z niską skutecznością na dużych odległościach. Większość urządzeń kompatybilnych z PoE działa w standardzie aktywnym, który mimo swojej ceny zapewnia znacznie wyższe parametry jakościowe zgodne ze standardem 802.3af

Warto wspomnieć, że technologia PoE występuje tylko podczas instalacji kamer przemysłowych w technologii IP. Zasilanie PoE nie jest dostępne dla innego typu kamer pomimo, że sygnał możemy przesyłać za pomocą skrętki komputerowej jak i zasilanie ale w formie stałego napięcia 12V. Ten sposób przesyłania zasilania nie jest polecany z uwagi na cienkie przewody skrętki komputerowej, niskiego napięcia oraz wysokich spadków wzrastających z odległością.

Zasilanie 12V

Klasycznym rozwiązaniem jest stosowanie zasilaczy sieciowych 12V. Są one z pewnością znacznie tańszym rozwiązaniem i najczęściej stosowane są w instalacjach monitoringu z systemem innym niż IP. Za pomocą takiego zasilacza możemy zasilić każdą kompatybilną kamerę. Większość kamerek wyposażona jest w standardowy wtyk DC 5.5 / 2.1 mm. Do zasilania najczęściej stosowany jest przewód zintegrowany wraz z przewodem Video. Przewody zintegrowane cechują się dużym przekrojem - średnicą od 0,5mm2 do nawet 1mm2. Takie przekroje okablowania gwarantują mniejsze spadki przy przesyłaniu niskiego stałego napięcia jakim jest 12V. Należy wystrzegać się przesyłania zasilania 12V skrętką komputerową z uwagi na wysokie spadki spowodowane małym przekrojem okablowania. Zasilanie 12V stosowane jest w systemach CVI, TVI i TurboHD.

Zasilacze stosowane w systemach 12V najczęściej oferują taką samą ilość kanałów co kamer. Umożliwia to zasilanie każdej kamery indywidualnie co w przypadku zwarcia okablowania albo uszkodzenia lub zerwania kamery gwarantuje niezakłóconą prace pozostałych kamer.

Podsumowanie

Decydując się na montaż monitoringu w technologii IP zdecydowanie warto wybrać zasilanie PoE. Gwarantuje nam ono schludnie wykonaną instalację bez zbędnego okablowania. Niestety sprzęt w technologii IP jest zdecydowanie droższy od tradycyjnego CVI, AHD, TVI a jakość przez niego oferowana jest podobna. Przy dużych i rozległych instalacjach monitoringu przemysłowego rozsądniejszym wyborem wydaje się być telewizja CVI z uwagi na niższe koszty instalacji i użytych materiałów. Z uwagi na łatwiejszy montaż gotowe zestawy monitoringu oferowane w naszym sklepie zasilane są w systemie 12V.