Kamery HDCVI o rozdzielczości 4 Mpix.

Aktualnie standardem jaki jest przyjęty dla większości instalacji monitoringu jest rozdzielczość FullHD a więc 2 Mega Pixele. Wystarcza ona do bieżącej obserwacji, rozpoznawania twarzy czy zaistniałych zdarzeń w pobliżu zamontowanej kamery przemysłowej. Niestety duża ilość klientów wybiera ustawienie kamery z szerokim kątem co powoduje zwiększenie ilości obrazu na kamerze ale jednocześnie zmniejszenie szczegółowości. Na przeciw wychodzą tu nowe kamery z zwiększonej rozdzielczości 4 megapixele.

Kamera przemysłowa 2 Mpix kontra 4 Mpix

Różnica między tymi rozdzielczościami jest znaczna. Przy rozdzielczości FullHD otrzymujemy ostry obraz na pełnym ekranie, jednak przy rozdzielczości 4 megapixele możemy ten obraz 2 krotnie powiększyć bez straty jakości. Przyjmując, że obraz odtwarzany jest na standardowym monitorze lub telewizorze FullHD. Taka rozdzielczość umożliwia dużo lepszą skuteczność rozpoznawania twarzy, tablic rejestracyjnych lub innych obiektów przy zachowaniu tego samego szerokiego kontu obserwacji

Aktualna tendencja na rynku telewizji przemysłowej i stale zmniejszające się ceny sprzętu sprawiają, że kamery FullHD z czasem zostaną zastąpione przez kamery wysokiej rozdzielczości. Ceny urządzeń 4 megapixelowych oscylują w granicach 450-700 zł za kamerę na dzień dzisiejszy. Ceny te będą stale malały a po przekroczeniu progu 300 zł za kamerę standard 4 mega pixele wyprze kamery FullHD.

Różnica w instalacji CVI między 2 a 4 megapixele

Praktycznie nie występuję. Montaż monitoringu w dalszym ciągu może być poprowadzona przewodem koncentrycznym lub opcjonalnie na niedużych odległościach przewodem komputerowym z wykorzystaniem odpowiednich transformatorów. Jedyną różnicą jest wymóg zastosowania nowszego rejestratora, który obsługuję wysoką rozdzielczość.

Co dalej z rozdzielczością kamer przemysłowych

Przez ostatnie kilka lat przebyliśmy olbrzymią drogę od kamer analogowych o rozdzielczości 300 TVL, na których tak na prawdę nic nie było widać do kamer HD i Full HD a nawet do urządzeń, które już są dostępne w ofercie o rozdzielczości 12 Mpix. Najprawdopodobniej z czasem przetworniki będą oferował coraz większe rozdzielczości 20 Mpix, 40Mpix a z czasem może nawet 100 Mpix. Przy tak wysokich rozdzielczościach stosowanie teleobiektywów przestanie był wymogiem ponieważ każdy obiekt prawie tak jak na filmach będziemy mogli przybliżać wielokrotnie bez potrzeby wyostrzania.

Czy warto inwestować teraz w kamery 4 Mpix czy 2 tradycyjny system FullHD 1080

Kamery FullHD jak wspomniano wcześniej będą stopniowa zastępowane wyższymi rozdzielczościami. Najprawdopodobniej już za rok rozdzielczość monitoringu FullHD może być trudno dostępna ponieważ wszyscy importerzy i dostawcy przejdą na wyższe rozdzielczości. Różnica w cenie na dzień dzisiejszy nie jest aż tak wysoka wiec z pewnością można stwierdzić, że warto zainstalować monitoring o 2 razy wyższej rozdzielczości za cenę średnio 20% wyższą od aktualnych instalacji. Warto również zauważyć, że nie tylko kamery zwiększają swoją rozdzielczość ale również urządzenia nas otaczające. Telewizory, laptopy, telefony, tablety. Nieunikniony więc jest postęp technologiczny, który z każdym dniem przyspiesza coraz bardziej. Na ta chwile w naszym sklepie można nabyć zestawy monitoringu do samodzielnego montażu zarówno o rozdzielczości FullHD jak i 4 Mpix./