Rozwój elektrotechniki oraz techniki zawdzięczamy wielu sławnym oraz mądrym ludziom, a w szczególności fizykom, matematykom oraz chemikom. Wśród wielu z nich można wymienić Thomasa Edisona oraz Nikola Teslę.

Elektrotechnika jest nauką o wytwarzaniu, przesyłaniu i rozprowadzaniu energii elektrycznej oraz praktycznym wykorzystaniu zjawisk z zakresu elektryczności we wszystkich dziedzinach ludzkiej działalności. Osiągnięcia elektrotechniki przypadające w dużej mierze na dwudziesty wiek przyczyniły się do rozwoju różnorodnych dziedzin techniki oraz zmieniły obraz pracy i życia ludzkości.

Wśród wielu słynnych wynalazców można wymienić Thomasa Edisona oraz Nikola Teslę. Pierwszy z nich to dla wielu ludzi wielki wynalazca oraz jeden z najkreatywniejszych umysłów współczesnej nauki. Dla innych z kolei jest uzurpatorem przypisującym sobie autorstwo nie swoich dzieł, który konkurując z Nikola Teslą nie wahał się stosować z nim różnorodnych zagrywek.

Thomas Alva Edison – wynalazca żarówki i nie tylko.

Thomas EdisonTen znany amerykański wynalazca żył na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku w latach 1847-1931. Urodził się on w Milan w stanie Ohio. Dorobek naukowy Thomasa Edisona jest niezwykle bogaty.

Wśród wielu wynalazków, które w znacznym stopniu wpłynęły na rozwój wielu dziedzin życia ludzkości należy wymienić odkrycie w 1879 roku żarówki elektrycznej oraz oprawki do żarówki na specjalny rodzaj gwintu. Podczas prac nad żarówką zbadał on blisko 1600 materiałów, by odnaleźć tworzywo idealne do wykonania świecącego włókna, czyli żarnika. Badania nad tym cennym wynalazkiem, który do dziś świetnie służy ludzkości kosztowały genialnego twórcę około sto tysięcy dolarów. Z kolei w 1883 roku miało miejsce odkrycie zjawiska emisji elektronów w żarówce z dodatkową elektrodą. To nie jedyne osiągnięcia Thomasa Edisona. W słynnym laboratorium w Menlo Park nieopodal miasta Newark w Stanach Zjednoczonych, wraz ze swoimi współpracownikami uzyskał około 1300 patentów.

Wśród najważniejszych wynalazków można wymienić: maszynę do pisania w 1871 roku, akumulator zasadowo - żelazo-niklowowy w 1910 roku, automatyczny telegraf w 1875 roku, fonograf w 1877 roku, mikrofon w 1878 roku, kamerę filmową w 1891 roku, akumulator w 1902 roku, samochód elektryczny w 1902 roku, obrotowy piec do cementu w 1903 roku oraz śmigłowiec w 1908 roku. Osiągnięcia te przyczyniły się do tego, że był on swego czasu nazywany „czarodziejem z Menlo Park”. Thomas Ewdison to niezwykle płodny wynalazca.

Nikola Tesla – jeden z najwybitniejszych umysłów ubiegłych stuleci.


Thomas EdisonNikola Tesla był serbskim inżynierem oraz sławnym wynalazcom, który urodził się 10 lipca 1856 r. w Smiljanie. Ten słynny naukowiec zmarł 7 stycznia 1943 r. w Nowym Jorku wskutek zakrzepu tętnicy wieńcowej. Do dziś jest on ceniony za dziesiątki niesamowitych wynalazków, które to na dobre zapisały się w historii, a co więcej zmieniły jej bieg.

Po ukończeniu studiów inżynierskich w Grazu, wyjechał do Budapesztu, gdzie wpadł na swój pierwszy genialny pomysł, czyli konstrukcję obrotowego silnika na prąd przemienny. Sprzedaż tego urządzenia pozwoliła mu na upragniony wyjazd do Paryża, gdzie podjął pracę w Continental Edison Company, działającej w oparciu o patenty Edisona. Później wyjechał do Stanów Zjednoczonych, aby osobiście spotkać się z Edisonem. Nikola Tesla postanowił zatrudnić się w laboratorium Edisona, gdzie z sukcesami wprowadzał swoje innowacje w życie. Niestety, nieco ekscentryczny Edison zwolnił go po tym, jak Tesla zaproponował wykorzystanie prądu przemiennego w jego elektrowniach.

Otóż największym osiągnięciem tego wybitnego wynalazcy jest właśnie znalezienie praktycznego zastosowania dla prądu przemiennego. W tym celu Tesla skonstruował wielofazowy silnik elektryczny, wykorzystujący własności tego prądu do stworzenia efektu wirującego pola magnetycznego, wprowadzającego urządzenie w ruch obrotowy. Napęd ten był o wiele bardziej efektywny od stosowanych do tej pory silników prądu stałego, którego wielkim zwolennikiem był właśnie Thomas Edison. Niemniej ostatecznie to rozwiązanie zaproponowane przez Teslę odniosło zwycięstwo. Dzisiaj prąd przemienny występuje we wszystkich gniazdkach elektrycznych w naszych domach. Nikola Tesla nie bez powodu został nazwany „władcą piorunów”.

Przydomek ten zawdzięcza jednemu ze swoich największych wynalazków zaprezentowanemu w 1891 roku jakim był transformator rezonansowy, potocznie zwany cewką Tesli. Jego wielkim osiągnięciem był także bezprzewodowy transfer energii elektrycznej, turbina talerzowa oraz promienie X będące rodzajem wysokoenergetycznego promieniowania elektromagnetycznego. W kolejnych latach, już po opublikowaniu pracy Roentgena, Tesla prowadził dalsze prace w tej dziedzinie, stając się jednym z pionierów fotografii rentgenowskiej. Z kolei w 1898 roku uzyskał patent na zdalnie sterowany model łodzi. Mimo, iż wynalazca ten zmarł w samotności i jako bankrut, to przyczynił się w znaczny sposób do zmiany naszej rzeczywistości. Nikola Tesla był twórcą ponad 300 patentów oraz 125 wynalazków.

Panele słoneczne, elektrownia słoneczna, akumulatory żelowe – nowinki ekologiczne, które są następstwem wcześniejszych wynalazków.


Dzięki wcześniejszym osiągnięciom do których z pewnością przyczynił się Nikola Tesla oraz Thomas Edison obecnie możemy korzystać z ogromnie rozwiniętej elektryfikacji. Niemniej we współczesnym świecie niezwykle popularne są ekologiczne panele słoneczne czy akumulatory żelowe. Coraz bardziej popularne stają się też ekologiczne elektrownie słoneczne.

Otóż od pewnego czasu powszechnie wiadomo, że słońce można skutecznie wykorzystywać do otrzymywania ciepła oraz wytwarzania energii elektrycznej. W obecnych czasach funkcjonuje wiele możliwości, które pozwalają na ogromne oszczędności w stosunku do konwencjonalnych źródeł energii oraz zmniejszają ogólne zanieczyszczenie środowiska. Najbardziej rozpowszechnionym sposobem wykorzystania promieniowania słonecznego są zestawy solarne oparte o działanie paneli fotowoltaicznych. Te innowacyjne urządzenia przekształcają światło w energię elektryczną. Będąc świadomym, że prąd elektryczny kosztuje coraz to większe pieniądze, instalacje solarne są w stanie przynieść właścicielom tych paneli wymierne oszczędności w każdym domowym budżecie.