Regulatory ładowania Phocos to szeroki wybór produktów zapewniających wysoce wydajną charakterystykę ładowania akumulatorów za pomocą paneli słonecznych. Cechują się przede wszystkim najmniejsza awaryjności ze wszystkich dostępnych na rynku urządzeń fotowoltaicznych. Od czasu kiedy rozpoczęliśmy sprzedaż regulatorów w roku 2012 nie zanotowaliśmy ani jednego przypadku uszkodzenia urządzenia.  Regulatory Phocos wyznaczają standard same dla siebie a bezawaryjnością bują na głowę takie marki jak Holenderski Victron czy Niemiecka Steca.

Regulatory ładowania Phocos CM

Jest to najprostsza i najbardziej podstawowa linia urządzeń. Zapewniają one poprawną charakterystykę ładowania akumulatora poprzez panel słoneczny. Regulatory CM pozbawione zostały złącza do odbiorników ponieważ przeznaczone są do pracy w systemach gdzie odbiór energii następuje bezpośrednio z akumulatora a nie regulatora. Regulatory dzięki swojej niskiej cenie dedykowane są do wszystkich ekonomicznych systemów fotowoltaicznych.

Seria regulatorów ładowania Phocos CA

To linia produktów gwarantującą poprawną prace z akumulatorami żelowymi o napięciu 12V. Jest to podstawowy produkt jako pełnowartościowy regulator z trzema wyjściami: panel słoneczny, akumulator i wyjście na odbiorniki. Zapewniają świetne ładowanie w małych turystycznych systemach fotowoltaicznych za niewygórowaną cenę. Charakteryzują się trzeba diodami LED informującymi o stanie pracy urządzenia. Posiadają możliwość rozbudowy o zewnętrzny wyświetlacz LCD CMM informujący o aktualnym napięciu akumulatora oraz o przepływie prądu wyrażanego w Amperach z panelu słonecznego do akumulatora jak i z akumulatora do odbiorników za pośrednictwem złącza LOAD. Oczywiście jak każdy regulator odłącza wyjście odbiorników przy zbyt niskim napięciu akumulatora oraz zapobiega nadmiernemu przegłodowaniu akumulatora zbyt wysokim napięciem

Regulatory ładowania CML

To starszy brat regulatorów CA, posiada podobną budowę aczkolwiek wyposażony jest w dodatkowe diody informujące o trzy stopniowym poziomie rozładowania akumulatora. Regulator CML to też możliwość wyboru rodzaju ładowanego akumulatora między konstrukcją żelową i AGM a tradycyjnym akumulatorem z elektrolitem ciekłym. Tak jak w przypadku regulatorów CA umożliwia podpięcie dodatkowego wyświetlacza CMM informującym o podstawowych parametrach pracy. Na uwagę zasługuje również tryb pracy 12V i 24V oraz większe niż w regulatorach CA prądy sięgające aż 20 Amper, taki prąd umożliwia przyłącze paneli słonecznych o mocy ponad 300W.

Seria regulatorów ładowania Phocos CX/CXN

To seria urządzeń sterowanych mikroprocesorowo. Ich zaawansowana budowa pozwala na szerokie możliwości programowania takie jak. Wybór rodzaju akumulatora, wybór progów rozłączania, czujnik zmierzchu czy dataloger zapisujący dane z pracy systemy przez rok wstecz. Wersja CXN dodatkowo umożliwia podłączenie zewnętrznego wyświetlacza umożliwiającego szybkie cofnięcie się o 7 dni wstecz i sprawdzenie parametrów archiwalnych. Oczywiście bieżące pełne statystyki są również dostępne. Wersja regulatora CX dysponuje tak jak CXN małym wyświetlaczem LCD pokazującym aktualny stan naładowania akumulatorów oraz pracę systemu.

Obydwa urządzenia współpracują z modułem MXI USB umożliwiającym podłączenie regulatora do komputera i zaczytanie pełnych danych historycznych z całego roku pracy. Dostępne dane to między innymi.  Minimalne i maksymalne naładowania akumulatora, wszelkiego rodzaju prądy, ilość zgromadzonych amperogodzin, ilość głębokich rozładowań oraz monitor wydajności. Aplikacja oferuje znacznie więcej możliwości niż te które zostały tu wymienione.

Regulatory CX i CXN oferują pracę automatyczną 12 i 24V oraz prąd ładowania do 40A. Dzięki takim parametrom umożliwiają podłączenie znaczącej ilość paneli słonecznych i ładowanie akumulatorów o pojemności przekraczających 500Ah. Urządzenia dedykowane są zarówno do małych jak i średnich systemów fotowoltaicznych aż po systemy stacjonarne włącznie.

Regulatory ładowania CIS

To specjalistyczne urządzenie w pełni hermetyczne przeznaczone do pracy z lampami solarnymi. Posiadają wbudowany czujnik zmierzchu o rozbudowanych możliwościach konfiguracyjnych. Każdy regulator CIS współpracuje ze zdalnym pilotem IR umożliwiającym programowanie regulatora bez potrzeby jego wyjmowania z latarni lub miejsca instalacji. Regulatory CIS posiadają jedno lub dwa niezależne konfigurowalne wyjścia na oświetlenie. Z powodzeniem mogą być stosowane na zewnątrz w lampach solarnych jak i w zastosowaniach marynistycznych gdzie ryzyko kontaktu z woda jest dużo większe. Niektóre wersje regulatorów Phocos CIS posiadają wbudowany regulator MPPT co czyni z nich jedyny taki regulator przeznaczony do lamp solarnych dostępny na rynku. Tak jak wszystkie pozostałe produkty firmy Phocos cechują sie bardzo niską bezawaryjnością.

Regulator ładowania CML MPPT

To kompaktowy regulator przeznaczony do zastosowań turystycznych z wbudowanym systemem śledzenia punktu mocy MPPT Tracker. Dzięki takiemu rozwiązaniu regulator zdecydowanie lepiej pracuje przy niekorzystnych warunkach oświetleniowych takich jak wczesny poranek, późne popołudnie, słabo nasłonecznione dni lub najzwyczajniej samochód z panelem słonecznym zaparkowanym w półcieniu a nawet cieniu.

Dzięki ciągłemu śledzeniu punktu mocy regulator pracuje zawsze z najbardziej optymalnym napięciem panelu słonecznego w danej chwili. Rozwiązanie to powszechnie stosowane jest w kamperach i łodziach w celu zniwelowania negatywnego efektu instalacji modułu fotowoltaicznego na płask.

Regulator poza standardowymi wejściami PV, BAT i LOAD posiada 3 diodowy wskaźnik naładowania akumulatora oraz wyjście USB do ładowania wszelkiego rodzaju urządzeń typu tablet, telefon itp. Napięci wejściowe 50V i prąd 10A umożliwiają podłączanie nawet dużych ongridowych paneli o mocy 260W a automatyczny tryb pracy 12V i 24V pozwala na podłączanie dużych zestawów akumulatorów.

Regulator CXUP

To jeden z najnowszych produktów firmy Phocos jest następcą mikroprocesorowego regulatora CX i CXN. Oferuje w dalszym ciągu podobne napięcia i prądy oraz sterowanie mikroprocesorowe ale dodatkowo wyposażony został w duży i czytelny wyświetlacz LCD, oraz dodatkowy czujnik temperatury przyklejany do akumulatora. Dzięki takiemu rozwiązaniu system ładowania zawsze dokładnie wie jakie podać napięcie akumulatora co zdecydowanie optymalizuje pracę, przyspiesza ładowanie a przede wszystkim przedłuża żywotność akumulatora. Na uwagę zasługuje nowy wyświetlacz LCD, który zadowoli prezentowanymi informacjami nawet najbardziej wymagającego klienta. Reguloatory CXUP obsługują tryb pracy 12 i 24V oraz prądy do 40A. Tak jak ich poprzednik CXN oferują duże możliwości przyłączeniowe paneli słonecznych.

Podsumowanie

Nie opisano tutaj wszystkich regulatorów z szerokiej oferty firmy Phocos, postaramy się je przedstawić w innych artykułach. Pragniemy jednak zwrócić Państwa uwagę, że producent, zapewnił niespotykaną trwałość i jakość urządzeń i jest bezsprzecznie liderem światowym bezawaryjności. Również wydajność ładowania jest wzorem do naśladowania. Być może nie najniższa cena nie jest najmocniejszą stroną regulatorów Phocos ale z pewnością zrekompensuje się ona po latach stabilna pracą i brakiem potrzeby wymiany regulatora z uwagi na ewentualne awarie lub zużycie. Na koniec warto zauważyć, że firma Phocos stosuje w swoich regulatorach metodę zaciskania okablowania tzw zgniatania a nie dokręcania na śrubę. Owocuje to mniejszymi stratami podczas pracy z uwagi na większy kontakt i przewodność.