Panel słoneczny

Duże panele słoneczne o mocy powyżej 260Wp

Konstrukcje o mocy powyżej 260Wp przewidziane są głównie do zastosowania jako komponent do budowy elektrowni słonecznej bez akumulatorowej tzw. sieciowej bezpośrednio podłączonej do zakładu energetycznego. Z uwagi na ich duże rozmiary i moce dość łatwo jest osiągnąć żądaną moc jak 5kWp czy 10kWp bez potrzeby stosowania dużej ilości paneli słonecznych. Panele słoneczne stosowane w elektrowniach słonecznych sieciowych połączone są szeregowo aby uzyskać jak najwyższe napięcie.

Podyktowane jest to sprawnością całego systemu,. Czym napięcie wyższe tym mniejsze straty na całej instalacji solarnej. Dodatkowo układ śledzący moc MPPT pracuje lepiej przy wyższych napięciach zapewniając ładowanie nawet w pochmurne dni. Kupując panele słoneczne do elektrowni warto zwrócić uwagę aby posiadały atest na amoniak, liniową gwarancję mocy oraz gwarancję energetyczną minimum 25 lat.

Dzięki tym trzeb czynnikom możemy mieć pewność, że system fotowoltaiczny będzie pracował przez długie lata az odpowiednią wydajnością oraz bez awarii.


Zastosowanie dużych paneli słonecznych w fotowoltaice akumulatorowej.

Inną możliwością wykorzystania dużych paneli słonecznych jest budowa elektrowni słonecznej akumulatorowej. Klasyczny panel fotowoltaiczny o mocy ok 280W w połączeniu z akumulatorem 110Ah może z powodzeniem zasilać przetwornicę napięcia 230V o mocy do 1000W. Taki zestaw może być wykorzystany jako zasilanie w małym domku letniskowym, warsztacie, magazynie lub w innych miejscach gdzie nie ma potrzeby stosowania dużych mocy.

Jeżeli jednak podwoimy rozmiar systemu i zastosujemy zarówno dwa panele słoneczne 280W raz dwa akumulatory np 150Ah możemy uzyskać bardzo wydajny system fotowoltaiczny zasilający cały domek holenderski lub innego rodzaju obiekt. Możliwe będzie podłączenie przetwornicy napięcia 230V o mocy nawet 2500W. Taka moc pozwala na zasilanie odkurzaczy, pomp oraz elektronarzędzi a nawet mniejszych kosiarek elektrycznych.

Dobór regulatora do modułu o mocy 260W lub więcej.

Duże panele słoneczne charakteryzują się wysokim napięciem. Często mieści się ono w zakresie 32 - 40 V. Taka sytuacja sprawia, że nie możliwe jest użytkowanie klasycznego regulatora PWM, który zawiera napięcie modułu fotowoltaicznego do akumulatora a jedynie zaawansowanej konstrukcji MPPT, która oba te napięcie rozdziela od siebie. Regulatory z układem śledzenia punktu mocy MPPT mają podane napięcie maksymalne np 100V lub 150V. Oznacza to, że możemy łączyć panele słoneczne w szereg ale nie wolno przekraczać nam napięcia maksymalnego.

Dobierając regulator ładowania do tego typu modułów solarnych powinniśmy zwrócić uwagę jaką maksymalną moc może obsłużyć regulator napięcia przy danym napięciu akumulatora. W znakomitej większości wypadków regulator przy 24V będzie mógł obsługiwać dwa razy więcej paneli niż przy napięciu 12V. Nie powinniśmy się również kierować obciążeniem wyrażonym w amperach. Ponieważ przy jednostkach MPPT wartość ta oznacza tylko obciążenie wyjścia load a nie ilość paneli słonecznych ile możemy podłączyć tak jak ma to miejsce w regulatorach PWM.

Gdzie montować duże solary.

Moduły fotowoltaiczne o mocy powyżej 260W to konstrukcje sztywne w aluminiowej ramie i szkle hartowanym. Powinny być zamontowane na dedykowanych systemach montażowych np na dachach lub gruncie. Nie powinno się ich stosować jako mobilnych paneli słonecznych ponieważ nie są tak odporne na naprężenia i drgania tak jak panele elastyczne. Podobnie zresztą ma to się w konstrukcjach o mniejszej mocy np 160W lub 100W.  Do zasilania pojazdów, kamperów lub przyczep zawsze warto wybrać panel elastyczny przyklejany na dach.