Zasada działania kolektorów słonecznych.

Zasada działania kolektorów słonecznych jest dość prosta. Zawarty w instalacji hydraulicznej czynnik transportujący ciepło “najczęściej glikol” za pomocą pompki cyrkulacyjnej pompowany jest do kolektorów słonecznych znajdujących się na dachu budynku. Promienie słoneczne ogrzewają przepływający płyn a następnie przekazywany jest on od wężownicy znajdującej się w zasobniku z ciepłą wodą. Instalacja solarna oparta o kolektory słoneczne jest wyjątkowo prosta i nieskomplikowana. Niestety niesie ze sobą wiele problemów eksploatacyjnych, instalacyjnych a także serwisowych. W poniższym artykule chcemy przybliżyć Państwu najczęstsze problemy w tego typu instalacjach grzewczych.

Kolektory słonecznePrzegrzewanie się kolektorów słonecznych latem.

Z uwagi na swoją konstrukcję po osiągnięciu zadanej temperatury wody kolektorów słonecznych nie można wyłączyć. W przypadku słonecznego dnia kiedy wyłączymy cyrkulację glikolu doprowadzimy do prawie natychmiastowego zagotowania się płynu co doprowadzi do poważnych zniszczeń instalacji grzewczej. Nie możemy również grzać wody w nieskończoność w bojlerze.

Rozwiązania tego problemu są dwa. Pierwsze zakrycie kolektorów słonecznych np kartonem. Rozwiązanie dobre ale bardzo nieporęczne zwłaszcza teraz kiedy lata są coraz cieplejsze a słońca jest coraz więcej. Codzienne wchodzenie na dach może okazać się po prostu trudne i niebezpieczne a już z pewnością nie wygodne.

Drugie rozwiązanie to budowa odpowiednio dużego zasobnika z wodą aby nie dopuszczać do takich sytuacji jak przegrzanie. Rozwiązanie to jest lepsze pod względem łatwości obsługi systemu grzewczego ale niesie ze sobą niepotrzebne duże kosza przewymiarowania instalacji.

Przegrzewanie kolektorów słonecznych w przypadku braku zasilania.

Kolejną bardzo groźną sytuacją jaka może się przydarzyć w czasi eużytkowania kolektorów słonecznych jest awaria zasilania, która w obszarach pozamiejskich zdarza się zdecydowanie częściej niż w mieście. Płyn transportujący ciepło wprawiany jest w ruch za pomocą pompki cyrkulacyjnej. Jeżeli zabranie energii w słonecznych dzień spowoduje to dość szybkie gotowanie się glikolu i uszkodzenie instalacji kolektorów grzewczych. Rozwiązaniem tego problemu jest zakup systemu zasilania awaryjnego tzw UPS. Na system ten składa się przetwornica UPS oraz akumulator. Znowu ponosimy dodatkowe koszty, których mieliśmy unikać instalując kolektory słoneczne. W tym miejscu należy wspomnieć o potrzebie okresowym wymiany akumulatora w systemie zasilania awaryjnego średnio co 3-4 lata.

Nieszczelność w instalacji hydraulicznej solarów.

Kolejny problem jaki może się nam przytrafić to nieszczelność w instalacji hydraulicznej. Tak jak każda inna instalacja hydrauliczna wykonana jest ona z połączonych ze sobą rur, które w przypadku niedbałego montażu lub długotrwałej eksploatacji mogą się rozszczelnić.  W przypadku nieszczelności poza unieruchomieniem instalacji kolektorów słonecznych, zostaniemy narażeni na koszty naprawy i uzupełnienia glikolu a także na sprzątanie a nawet możemy być narażeni na poparzenie przez gorący płyn.

Kolektory słoneczne zużywają energię elektryczną.

Kolektory słoneczneDo poprawnej pracy instalacji solarnej wymagane są dwa urządzenia zasilane energią elektryczną. Pierwsza to pompa cyrkulacyjna zapewniająca cyrkulację glikolu transportującego ciepło z kolektorów słonecznych oraz druga to sterownik instalacji zapewniający poprawną charakterystykę pracy. Ponadto w instalacji powinien znaleźć się system awaryjnego zasilania UPS, który również pobiera energię elektryczną. Średnie zużycie energii elektrycznej przez dodatkowe urządzenia wygląda następująco. Pompa cyrkulacyjna 62W, elektronika sterująca 15W, system zasilania UPS 10W razem 87W. Zakładając, że system pracuje 24 godziny na dobę przez 30 dni w miesiącu zużyje ok 62,4 kWh. Średnia stawka za energię elektryczną wynosi ok 62 gr za 1 kWh a więc miesięczny koszt użytkowania kolektorów słonecznych wynosi 38,6 zł brutto. Niewiele ale jednak. Jest to stały koszt miesięczny, który należy doliczyć do kosztów produkcji ciepłej wody.

Grzanie wody tylko latem.

Niestety ale kolektory słoneczne dedykowane do grzania wody pracują tylko w pełnym słońcu. Nie ma możliwości podgrzewania wody w pochmurny dzień lub dzień całkowicie bez słoneczny. Jest to najpoważniejsza wada instalacji solarnej.

Montaż tylko przez wyspecjalizowaną firmę.

Kolejny problem a raczej dodatkowy koszt to instalacja systemu solarnego. Przeciętny użytkownik nie ma możliwości wykonania montażu kolektorów słonecznych samodzielnie z uwagi na potrzebę specjalistycznych narzędzi oraz wiedzy. Również ewentualny serwis instalacji po upływie gwarancji musi być prowadzony przez specjalistę co będzie generowało dalsze dodatkowe koszta.

Jak rozwiązać problem ogrzewania ciepłej wody.

Aktualnie na rynku dostępne są nowoczesne technologie takie jak grzanie wody za pomocą paneli fotowoltaicznych. Nie wymagają one żadnej instalacji wodnej, nie wymagają zasilania, nie występuje efekt przegrzewania się solarów i nie jest potrzebna pompka cyrkulacyjna do wymuszenia obiegu. Również montaż paneli słonecznych można wykonać we własnym zakresie bez jakiejkolwiek specjalistycznej wiedzy lub narzędzi. W końcu czas pracy bezobsługowej jest przewidziany nawet na 25 lat. Warto również wspomnieć, że panele słoneczne działają zawsze kiedy świeci słońce nawet zimą. Pracują również w cieniu i półcieniu generując mniejszą ilość energii słonecznej.

Pod tym linkiem - grzanie wody za pomocą paneli słonecznych - można znaleźć więcej informacji o pracy tego systemu.