10 lat pierwszej instalacji fotowoltaicznej naszej firmy.

W roku 2009 nasza firma zaprojektowała i zrealizowała elektrownie słoneczną akumulatorową wyposażoną dodatkowo w turbinę wiatrową w celu zasilania oświetlenia budynku dla Wspólnoty Mieszkaniowej. 10 lat temu ceny podzespołów fotowoltaicznych były dość drogie a tego typu instalacje solarne powstawały jako pierwsze w naszym kraju. W tamtych czasach nie słyszano o elektrowniach słonecznych sieciowych podłączonych pod zakład energetyczny a już tym bardziej nikomu nie śniło się żeby otrzymać dofinansowanie na taki projekt. Nasza firma wtedy jeszcze o nazwie ViTiS-iT zrealizowała cały projekt od początku do końca począwszy od instalacji paneli słonecznych oraz turbiny wiatrowej aż po modernizację istniejącej instalacji elektrycznej. Całą konstrukcję oparliśmy o sprzęt firmy Victron Energy oraz o regulator ładowania Steca.

W jakim celu zbudowaliśmy elektrownie słoneczną.

Fotowoltaika - Elektrownia słoneczna akumulatorowa 10 LatZarząd Wspólnoty Mieszkaniowej zwrócił się do nas z prośbą o budowę autonomicznej elektrowni słonecznej przeznaczonej do oświetlenia klatki schodowej oraz terenu wokół budynku. Zamysł był następujący aby zapewnić niezależne zasilanie oświetlenia w dużej części budynku zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. W dzisiejszych czasach może wydawać się to nietypowym rozwiązaniem ale w roku 2009 był to jedyny sposób na wykorzystanie fotowoltaiki.  Z uwagi na duże odległości od akumulatorów zdecydowaliśmy się na zasilanie przemienne 230V. Odległość od akumulatora do najdalszej lampy wyniosła prawie 100m. Centrum zasilania i zarządzania energią zostało zlokalizowane blisko paneli słonecznych a więc na 11 piętrze w szybie windowym. W późniejszym etapie ze względu na zalecenia Urzędu Dozoru Technicznego część fotowoltaiczna została zabudowana ponieważ nie mogła dzielić jednego pomieszczenia z szybem windowym.

Odbiornikami było 11 żarówek o mocy 5W każda usytuowana na klatce schodowej oraz 20 żarówki o mocy 11W zlokalizowanych na zewnątrz budynku dookoła fasady. Żarówki były włączane automatycznie po zmierzchu oraz wyłączana o świcie. System posiadał obejście awaryjne i w przypadku braku energii z akumulatorów przełączał się automatycznie na zasilanie sieciowe w oczekiwaniu na doładowanie akumulatorów żelowych przez panele słoneczne.

Użyte komponenty solarne.

Do budowy zestawu fotowoltaicznego użyliśmy 4 akumulatorów marki Victron Energy połączonych równolegle na 12V, dwóch przetwornic napięcia również firmy Victron Energy, regulatora ładowania Steca Tarom oraz turbiny wiatrowej o mocy 600W. Dodatkowo w systemie przewidziana została ładowarka sieciowa Centaur na wypadek długiego okresu niedoładowania akumulatorów. Poza podzespołami fotowoltaicznymi zostały zastosowane różnego rodzaju elementy automatyki przemysłowej pozwalającej na sterowanie systemem w pełni autonomicznie.

Dodatkowy generator w formie turbiny wiatrowej.

Inwestor zdecydował się również na wykonanie turbiny wiatrowej na dachu o mocy 600W, która jak się okazało w późniejszym etapie sprawiła nam najwięcej trudności i pochłonęła największą ilość czasu pracy. Niemniej jednak generator w postaci turbiny wiatrowej świetnie uzupełnia niedobory energii elektrycznej w miesiącach bez słonecznych jakimi sa listopad, grudzień i styczeń a także cześć lutego. Niestety na te miesiące przypada zaledwie 3-4 % całe produkcji energii fotowoltaicznej rocznie.


Upływ lat i trwałość produktów Victron Energy.

W zbudowanej przez nas elektrowni słonecznej zostało użytych dużo podzespołów holenderskiego producenta Victron Energy. Dwie przetwornice napięcia zamieniające prąd stały z akumulatorów żelowych na prąd przemienny 230V oraz ładowarka sieciowa Centaur pracują równo 10 lat bez najmniejszej awarii. Na tym przykładzie dobrze widać, że warto inwestować w droższy sprzęt niż najtańszy bezmarkowy chiński bo na przestrzeni lat eksploatacja jest po prostu zdecydowanie tańsza niż sam zakup tańszego sprzętu na początku inwestycji i później okresowa jego wymiana.

Fotowoltaika -Podsumowanie.

Fotowoltaika - Elektrownia słoneczna akumulatorowa 10 LatZbudowany przez nasza firmę system fotowoltaiczny pracuje do dnia dzisiejszego. Automatyka zapewnia pełne sterowanie systemem a turbina wiatrowa mimo upływu 10 lat w dalszym ciągu pracuje bez zarzutu i wytwarza energię elektryczną. Oczywiście w dzisiejszych czasach warto byłoby zamienić elektrownię akumulatorową na elektrownię sieciową ale to oznaczałoby całkowitą przebudowę i użycia w zasadzie wszystkich nowych podzespołów fotowoltaicznych.

Również mała ilość miejsca na dachu a raczej duża ilośc kominów, która powoduje zacienianie paneli słonecznych mogła by okazać się przeszkodą w budowaniu dużej elektrowni fotowoltaicznej znacząco obniżające rachunki wspólnoty mieszkaniowej.

Na końcu jako ciekawostkę możemy przytoczyć fakt, że budując elektrownie słoneczną w tamtych latach na przełomie roku 2008 oraz 2009 jeden panel słoneczny o mocy 130W kosztował aż 1500 zł netto. Budowa elektrowni słonecznej w tamtych czasach była wyjątkowo droga i niestety nie powodowała zwrotu inwestycji tak jak dzisiejsze instalacje fotowoltaiczne wyposażone w przetwornice sieciowe bez akumulatorowe. Niestety to potrzeba wymiany akumulatorów powoduje, że koszt instalacji fotowoltaicznej nie może zwracać się w taki sposób jak ma to miejsce w sieciowych elektrowniach słonecznych.

Poniżej prezentujemy kilk aprzykładów współczesnych elektrowni słonecznych z regulatorem ładowania Victron energy oferujące napięcie 230V, które może zostać wykorzystane do takich samych celów jak powyżej lub np do zasilania domku letniskowego lub holenderskiego.