Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania  cookies w przeglądarce. close

Szukaj

Montaż elektrowni słonecznych

Płatności DotPay

Informacje

Promocje

Montaż elektrowni słonecznych 

Podkategorie

  • Elektrownie dla Firm

    Profesjonalna kompletna instalacja elektrowni słonecznej oparta jest o inwerter sieciowy niemieckiej firmy SMA lub Steca oraz o niemieckie panele monokrystaliczne Bosch oferujące najwyższą wydajność.

  • Elektrownie prosument

    Kompletny montaż elektrowni słonecznej przeznaczony dla prosumenta z obniżoną stawnką VAT8%. Elektrownie o mocy do 10 kWp. Montaż oparty o bezkonkurencyjny inwerter SMA oraz koreańskie panele IBC Solar. Zachęcamy do skorzystania z dofinansowania w wysokości 40%

  • Elektrownie...

    Elektrownie akumulatorowe przeznaczone są do zasilania domów jednorodzinnych, firm punktów usługowych itp. gdzie nie ma możliwości podłączenia sieci energetycznej. Nasze elektrownie w pełni zastępują przyłącze do energetyki. Oferujemy napięcie 230V oraz 400V w jednej i 3 fazach.

Co to jest i jak działa elektrownia słoneczna
Opłacalność przydomowych elektrowni słonecznych

Ile prądu może wygenerować elektrownia fotowoltaiczna
Montaż elektrowni słonecznych
Elektrownie słoneczne – plusy i minusy
Dofinansowanie na elektrownie fotowoltaiczne w Polsce

Co to jest i jak działa elektrownia słoneczna

Instalacje elektrowni słonecznych bardzo upowszechniły sie w Polsce z początkiem roku 2015 kiedy ruszył pierwszy program dofinansowania prosument. Elektrownie słoneczne jak sama nazwa wskazuje wytwarzają prąd pozwalający zasilić cały budynek bez potrzeby stosowania drogich akumulatorów. Dzięki bezpośredniemu podłączeniu do sieci energetycznej można korzystać z wytworzonej energii na bieżąco lub magazynować ją w sieci miejskiej. Przy magazynowaniu energii w zakładzie energetycznym za każdą wysłaną wyprodukowaną przez nasza instalację kWh zostanie nam zwrócone 0,8 kWh lub 0,7 kWh w zależności od wielkości instalacji. W skład elektrowni fotowoltaicznej wchodzą. Panele słoneczne umożliwiające wygenerowanie energii elektrycznej z promieni słonecznych, inwerter umożliwiający zamianę napięcia stałego z paneli na napięcie zmienne i wprowadzenie go do sieci, system montażowy pozwalający zamontować moduły fotowoltaiczne na dachu oraz zabezpieczenia przepięciowe i instalacja odgromowa. Opcjonalne jest też instalacja odgromowa, która warto zainstalować w przypadku jej braku. Typowa instalacja domowej elektrowni słonecznej o ile zostanie wykonana prawidłowo oraz na markowych podzespołach będzie służyć z powodzeniem przez 25 lat lub więcej. Dlatego tak istotne jest aby wykonał ją certyfikowany instalator Urzędu Dozoru Technicznego na sprzęcie dobrej jakości. Zdecydowanie należy wystrzegać się paneli i falowników sieciowych używanych.

Opłacalność przydomowych elektrowni słonecznych

Nasza firma oferuje tylko markowe niemieckie elektrownie solarne oraz panele słoneczne. Dlatego też kalkulacja przyjęta jest dla sprzętu firmowego a nie tanich chińskich zamienników. Jeżeli nie decydujemy sie na korzystanie z dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej lub nie mamy takiej możliwości aby z niego skorzystać czas zwrotu instalacji wyniesie ok 8-9 lat Przez ten czas zyski z wyprodukowanej energii słonecznej zrekompensują nam koszt instalacji systemu. Po tym czasie będziemy już otrzymywać prąd za darmo. Jeżeli jednak mamy możliwość skorzystania z dofinansowania czas ten może skrócić sie nawet do 4 lat. Bardzo istotnym czynnikiem jest stosowanie komponentów wysokiej jakości a nie chińskich zamienników. Ważne jest aby elektrownia wytrzymała nam prognozowane 25 lat a nie uległa uszkodzeniu jeszcze przed czasem zwrotu kosztów instalacji systemu fotowoltaicznego.

Ile prądu może wygenerować elektrownia fotowoltaiczna

W przypadku markowych instalacji skierowanych na południe pod optymalnym kątem z każdego zainstalowanego kilowata paneli słonecznych rocznie można wygenerować ok 1000 kWh. Wartość ta często jest przekraczana ale raczej niema co liczyć na uzyski większe niż 1100 kWh i należy je uznać za wyjątkowo dobre. Z goła odmiennie ma się sytuacja z tanimi chińskimi zamiennikami, mowa tu o panelach słonecznych oraz o falownikach. Z uwagi na niską sprawność i wydajność paneli słonecznych wygenerowana wartość liczona w kWh rocznie może wynieść nawet poniżej 800.

Montaż elektrowni słonecznych

Instalacja elektrowni słonecznej sprowadza się do zamontowania paneli słonecznych, falownika czyli urządzenia, które zamieni prąd stały z paneli na prąd zmienny, okablowania, oraz zabezpieczenia przed wyładowaniami elektromagnetycznymi i elektrycznymi. Należy pamiętać, że w Polsce tylko instalator z uprawnieniami UDT (Urząd Dozoru Technicznego) ma prawo instalować tego typu systemy i tylko przez takiego instalatora może ona być bez problemu zgłoszona do zakładu energetycznego. Elektrownia nie przyłączona do sieci będzie nam dodatkowo generowała koszty ponieważ, energia wyprodukowana przez naszą elektrownię będzie zliczana jako zużyta. Dopiero odpowiednio zgłoszona instalacja i wymiana na licznika energii elektrycznej na system dwudrogowy pozwoli prawidłowo naliczać energię wchodzącą i wychodzącą z naszego budynku. Instalacja inwertera, okablowania i zabezpieczenia nie nastręcza specjalnych problemów. Uwagę należy zwrócić na montaż paneli słonecznych. Instalator powinien zadbać aby wszystkie panele były idealnie równo ułożone i nie miały żadnych naprężeń. W przeciwnym wypadku moduły fotowoltaiczne pod wpływem temperatury mogą pękać po upływie od kilku do kilkunastu miesięcy. Nie warto również podejmować się instalacji samemu ponieważ pozbawiamy sie wieloletniej gwarancji. Ponadto koszt wykonania instalacji samemu jest wyższy niż koszt wykonania przez firmę z uwagi na stawkę VAT. Kupując samodzielnie płacimy 23% VAT kupując montaż elektrowni słonecznej u certyfikowanego instalatora płacimy za całość tylko 8% VAT i zyskujemy gwarancję na montaż.

Elektrownie słoneczne – plusy i minusy

Podstawowym i zarazem największym minusem instalacji fotowoltaicznej jest wysoki koszt instalacji, który trzeba ponieść już na samym początku. Wyjątek stanowi tu dofinansowany kredyt np. z programem prosument. Jeżeli decydujemy się na elektrownię markową minusy się kończą. Jeżeli jednak wybór padł na tańszy chiński zamiennik problemy dopiero mogą się zacząć. Początkowa z pozoru oszczędność zostanie szybko zniwelowana przez niską wydajność paneli słonecznych lub awaryjność urządzeń sieciowych tj. falowników. Niestety tańsze produkty, rzadko kiedy wytrzymują prace przez 5 lat o 25 latach nie wspominając. To samo dotyczy paneli słonecznych z brakiem atestu na amoniak. Z biegiem czasu warunki atmosferyczne jak i odchody ptaków mogą powodować dostawanie się zanieczyszczeń pod ramkę modułu solarnego a następnie rozwarstwienie i uszkodzenie modułu. Nie ma to miejsca w produktach markowych z odpowiednimi normami. Zdecydowanym plusem po zwrocie całej instalacji elektrowni słonecznej co zwykle trwa ok 8 -9 lat jest całkowicie darmowa energia elektryczna i zmniejszenie rachunków za energię elektryczną nawet o 90%. Również nowe regulacje wpływają korzystnie i pozwalają w lato gromadzić wyprodukowaną energię w zakładzie energetycznym aby wykorzystać ją zimą kiedy nasz system nie generuje wystarczającej ilości energii. Możliwość bilansowania energii zgromadzonej i zużytej w zależności od zakładu energetycznego wynosi od 6 do 2 miesięcy.

Dofinansowanie na elektrownie fotowoltaiczne w Polsce

W Polsce najważniejszy program finansowania elektrowni słonecznych to Prosument. Przewiduje on dopłatę do instalacji elektrowni słonecznej w wysokości 40% oraz nisko oprocentowany kredyt. Niestety z powodu bardzo dużego zainteresowania środki wyczerpują się błyskawicznie i wiele osób nie może skorzystać z tego rodzaju subwencji. Poza ogólnopolskim programem spotkać można programy regionalne finansujące instalacje solarne w zakresie 15% - 80%. Przykładem może być sama Warszawa, która oferuje dla swoich mieszkańców dofinansowanie elektrowni słonecznej w wysokości 40%. Możliwe jest też finansowanie ze środków Unii Europejskiej oraz funduszy Norweskich ale są one znacznie ciężej osiągalne niż środki krajowe.